27 Февруари, 2020
0.0174

ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА ЗА ЧОВЕКОТ ШТО СИ ПУКАШЕ ВО ГЛАВА - прво го убил професорот кому му должел пари

Објавено во: Балкан 25 Јануари, 2020

Властимир Шевер (42), претприемач од Стара Пазова, кој се самоуби пред парламентот во Белград, го убил Дејан Илиќ (48), професор на ДИФ, само три часа порано во Стара Пазова!

Во четвртокот околу 16 часот Шајвер го уби Илиќ во престрелка со пиштол во барот Гаџичка, а потоа отиде во центарот на Белград и се застрела во устата со истото оружје на скалите на парламентот, јавуваат српските медиуми.

„Телото на Дејан Илиќ е пронајдено претходното попладне. Труп со разнесена глава пловеше на површината на водата, по што го забележал рибар. Тој веднаш повикал полиција. Откриено е дека Илиќ бил застрелан во задниот дел на главата, и бидејќи покрај него немало оружје, инспекторите веднаш сфатиле дека станува збор за убиство и започна истрага. Само три часа по ова злосторство, Белград беше шокиран од самоубиството на Властимир Шевер“, вели изворот.

Според нив, во џебот на Шавер е пронајдено писмо за прошка, во кое се наведува дека тој направил очаен чекор затоа што имал лични проблеми. 

„Полицијата наскоро сфати дека е поврзано убиството на професорот и самоубиството на Шавер, па го споредиле куршумот пронајден на местото на убиството и куршумот пронајден пред Собранието. Експертизата покажа дека и двата куршуми биле истрелани од истото оружје“, овјаснил за српски Курир нивни извор од истрагата.

Шајвер и Илиќ имале заеднички бизнис, продавајќи земјоделски машини и автомобили. Се претпоставува дека во критичниот ден се нашле во близина на Гајичка бара, која е оддалечена од куќите. 

„Постои можност дека Шајвер, кој имал долгови, му должел и на професорот. Од друга страна, не може да се исклучи“ - објаснува изворот.

Според профилот на Фејсбук на Дејан Илиќ, тој бил татко на две деца. Тој честопати објавувал слики со деца, а неговиот син, како него, бил успешен млад спортист, па Илиќ често се фалел за неговиот успех на соништата. 

фото Курир. рс

Можеби ќе ве интересира

СОСТОЈБА ВО БУГАРИЈА: Над 20 луѓе во карантин, се следат сомнителни случаи

СОСТОЈБА ВО БУГАРИЈА: Над 20 луѓе во карантин, се следат сомнителни случаи

(ВИДЕО) ГРАД, ДОЖД, СНЕГ: Невреме ја зафати Хрватска

(ВИДЕО) ГРАД, ДОЖД, СНЕГ: Невреме ја зафати Хрватска

КОЈ И ОД КАДЕ ГО ДОНЕСЕ: Коронавирусот стигна во Грција

КОЈ И ОД КАДЕ ГО ДОНЕСЕ: Коронавирусот стигна во Грција

ЈА ПОСЕТИЛЕ ИТАЛИЈА: Ученици и наставници од Босна се во домашна изолација

ЈА ПОСЕТИЛЕ ИТАЛИЈА: Ученици и наставници од Босна се во домашна изолација

ХРВАТСКА ПОДГОТВЕНА ДА ГИ ЗАТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Изолирани лица поради коронавирус во Риека

ХРВАТСКА ПОДГОТВЕНА ДА ГИ ЗАТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Изолирани лица поради коронавирус во Риека

Курти: Владите на Косово, Црна Гора и Северна Македонија ќе седнат заедно

Курти: Владите на Косово, Црна Гора и Северна Македонија ќе седнат заедно

ТЕСТИРАНИ 13 ЛУЃЕ: Словенија може да ги затвори границите

ТЕСТИРАНИ 13 ЛУЃЕ: Словенија може да ги затвори границите

КОРОНАВИРУС ВО СОСЕДСТВОТО: Веќе има заболен во Косово?

КОРОНАВИРУС ВО СОСЕДСТВОТО: Веќе има заболен во Косово?

Дамјановиќ со писмо до Вархеји: ЕУ да ја реши кризата како во Северна Македонија

Дамјановиќ со писмо до Вархеји: ЕУ да ја реши кризата како во Северна Македонија