31 Јануари, 2023
0.0206

ОТКРИЕН ГОЛЕМ РУСКИ ГРАБЕЖ?! Украина оштетена за неколку милијарди долари, НАСА ги има докази

Објавено во: Свет 04 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Американската вселенска агенција (НАСА) наводно успеала да ја разоткрие големата измама и грабеж на Русија во Украина.

Американската вселенска агенција (НАСА) наводно успеала да разоткрие голема руска измама и грабеж во Украина, пренесува германската агенција „Дпа“. Сè, наводно, се случило во првите месеци по почетокот на војната во Украина на 24 февруари 2022 година. Украина немаше пристап до околу 22 отсто од житото во источниот дел на својата земја поради тековната војна.

„НАСА Жетва“, програма за безбедност на храна и земјоделство на американската вселенска агенција, откри дека околу 5,8 милиони тони пченица биле собрани на полиња во области кои „не се под контрола на државата Украина“. „НАСА Жетва“ користеше сателитски податоци во соработка со повеќе партнерски институции. На територијата на Украина годинава се собрани вкупно 26,6 милиони тони пченица, што е многукратно повеќе од минатогодишните предвидувања. Ова го изјавија научниците кои беа вклучени во истражувачкиот проект. Неожнеаното жито најчесто се наоѓа на полињата во близина на линијата на фронтот.

Иако ова е намалено од минатогодишниот рекорд од 33 милиони тони, обемот е сè уште блиску до петгодишниот просек од 27,9 милиони тони.

„Вкупно 88 отсто од минатогодишните зимски култури беа собрани во области кои не се под контрола на Украина“, велат од НАСА.

Можеби ќе ве интересира

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи