20 Октомври, 2020
0.0190

Освен компанија за вода има и фирма за вакцини: Кој е најбогатиот Кинез

Објавено во: Економија 25 Септември, 2020

Жонг Шаншан е сега најбогатиот Кинез во светот. Неговото богатство во четвртокот било проценето на 57,2 милијарди долари, а со таа вредност тој всушност ги надмина основачите на „Тенсент“ Пони Ма и на „Алибаба“ Џек Ма, чии средства, според Форбс вредат 56,3 милијарди и 50,4 милијарди долари.

Шаншан е основач на компанијата „Nongfu Spring“, а во неа поседува 84,4 проценти од капиталот. Тоа е компанија за шишиња за вода и пијалоци.

Најбогатиот Кинез сега е и 17-та најбогата личност во светот.

Покрај својот удел во брендот „Нонгфу спринг“, тој е и директор на фармацевтската компанија Wantai Biological која развива вакцини, меѓу кои и за Ковид-19. 

Можеби ќе ве интересира

Кои се Кинезите кои се збогатија од корона кризата?

Кои се Кинезите кои се збогатија од корона кризата?

Пандемијата придонесе за скок на цената на златото

Пандемијата придонесе за скок на цената на златото

Мартенс со барање до македонската Влада: На германските инвеститори им треба предвидлива криза

Мартенс со барање до македонската Влада: На германските инвеститори им треба предвидлива криза

Ејуп Рустеми од Пошта на местото на Китанов во Државни патишта, денеска избор на директори

Ејуп Рустеми од Пошта на местото на Китанов во Државни патишта, денеска избор на директори

Huawei е подготвен да докаже дека нема закана за безбедноста од нивната мрежа

Huawei е подготвен да докаже дека нема закана за безбедноста од нивната мрежа

ТТК Банка предупредува на лажно претставување со злоупотреба на името на Банката

ТТК Банка предупредува на лажно претставување со злоупотреба на името на Банката

Се уште нема списоци за платежни картички на повидок, СДСМ вели дека законските измени ќе бидат наскоро

Се уште нема списоци за платежни картички на повидок, СДСМ вели дека законските измени ќе бидат наскоро

И во Македонија има спортски клубови што прават профити! Кои се тие?

И во Македонија има спортски клубови што прават профити! Кои се тие?

КОИ СЕ СТРУМИЧКИТЕ ФИРМИ ЗА КОИ ПРОГОВОРИ КОСТОВСКИ - од СДСМ велат: немаме ништо со лошото работење на Еуростандард

КОИ СЕ СТРУМИЧКИТЕ ФИРМИ ЗА КОИ ПРОГОВОРИ КОСТОВСКИ - од СДСМ велат: немаме ништо со лошото работење на Еуростандард