05 Октомври, 2022
0.0404

„ОСВЕН АКО НЕ САКАТЕ НЕПРИЈАТНО ЖЕЖОК ЛЕТЕН ОДМОР, НЕ ДОАЃАЈТЕ НА УКРАИНСКИОТ КРИМ“ - Министерството за одбрана се исмева со руските туристи

Објавено во: Свет 11 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Украина со видео ги исмеа руските туристи кои летуваат на Крим. Сатирично видео објавено од украинското Министерство за одбрана се однесува на експлозијата во руската база Саки на Крим.

Да потсетиме, во експлозијата беа уништени неколку руски авиони. Русија соопшти дека станува збор за експлозија на муниција, но не кажа што ја предизвикало експлозијата. Тие немаат потврдено никакви загуби. Од друга страна, Украина не ја презеде одговорноста за нападот.

„Мислам дека руските воени момци во оваа воздушна база го прекршија нивното многу едноставно добро познато правило: не пушете на опасни места“, рече Олексеј Резников, министер за одбрана на Украина.

Токму на тој колосек е и украинската најава. „Освен ако не сакаат непријатно топол летен одмор, ги советуваме нашите ценети руски гости да не го посетуваат украинскиот Крим. Бидејќи ниту една количина крема за сончање нема да ги заштити од опасните ефекти на пушењето во забранети области“, напишаа Украинците на Твитер заедно со Видео.

Фото: Принтскрин

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата