23 Февруари, 2020
0.0255

Османи: Во Охрид се поканети сите лидери од Западен Балкан

Објавено во: Економија 08 Ноември, 2019

Вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, во своето последно интервју вели дека претстојниот викенд во Охрид се поканети сите лидери од земјите од Западен Балкан како продолжување на иницијативата за формирање на „мини-шенген“ зоната.

Процесот започна со поканата на српскиот претседател Александар Вучиќ до македонскиот и албанскиот премиер - Зоран Заев и Еди Рама, а сега се повикани и лидерите на БиХ, Црна Гора и Косово.

Тој истакна дека средбата била организирана без надворешно влијание, додавајќи сепак дека „не би правеле регионални проекти без одобрение од Вашингтон и Брисел“.

„Идејата не е да се претвори иницијативата во смисла на формирање на „мини-шенгенска“ политичка зона и слично, туку да се погледнат можностите за подобра регионална соработка”, вели Османи.

Тој се повика на анализа на Светската банка. според која камиони поминуваат 80 проценти од своето време на граничните пунктови и додаде дека само поради тоа треба да се отстранат економските и царинските бариери.


Можеби ќе ве интересира

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце