09 Август, 2022
0.0364

Османи: Ако го прифатиме предлогот , преговорите со ЕУ ги започнуваме следните денови

Објавено во: Македонија 30 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи, во изјава за Канал 5 потврди дека изменетиот француски предлог, кој денеска пристигна во Владата, е конечен. Османи потврди дека пред два дена лично ги водел разговорите во Софија околу последната форма на документот.

Вели дека треба да се разгледа целиот пакет, сите аспекти, ставови.

„Ако го прифатиме предлогот , преговорите со ЕУ ги започнуваме следните денови“, вели Османи.

Тој на својот Фејсбук профил посочи дека објавените документи не се финалниот предлог од француското претседателство.

„Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог кој Француското претседателство го сподели денес со Владата преку Министерството за надворешни работи“, пишува Османи.

Вели дека имаат целосно разбирање од јавноста за потребата да бидат запознаени со содржината на предлогот, но замолуваат за трпение. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Даночни реформи ќе треба да обезбедат 54 милиони евра, Бесими даде детали

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Даночни реформи ќе треба да обезбедат 54 милиони евра, Бесими даде детали

Има 1.233 позитивни, 284 реинфекции и 10 починати

Има 1.233 позитивни, 284 реинфекции и 10 починати

Петличковски кажа во кој случај би имало нови ковид рестриктивни мерки

Петличковски кажа во кој случај би имало нови ковид рестриктивни мерки

MAКЕДОНИЈА СЕ СЕЌАВА НА ЖРТВИТЕ ОД КАРПАЛАК: Двајца роднини загинаа во ист ден

MAКЕДОНИЈА СЕ СЕЌАВА НА ЖРТВИТЕ ОД КАРПАЛАК: Двајца роднини загинаа во ист ден

МАЈКАТА БАРА ИНСТИТУЦИИТЕ ДА ПРЕЗЕМАТ МЕРКИ: Педофил од Тетово барал разголени фотографии од 12-годишно девојче

МАЈКАТА БАРА ИНСТИТУЦИИТЕ ДА ПРЕЗЕМАТ МЕРКИ: Педофил од Тетово барал разголени фотографии од 12-годишно девојче

Државјани на Македонија помагале косовци преку Драч да заминуваат за Италија

Државјани на Македонија помагале косовци преку Драч да заминуваат за Италија

На 93 години почина архитектот Петар Муличкоски, авторот на оригиналната зграда на Владата

На 93 години почина архитектот Петар Муличкоски, авторот на оригиналната зграда на Владата

(ВИДЕО) Се појави снимка на која се гледа како Ламбе го пали бугарскиот клуб во Битола

(ВИДЕО) Се појави снимка на која се гледа како Ламбе го пали бугарскиот клуб во Битола

Муареми поднесе кривични против Русковска, Трајчева и Јосифовска

Муареми поднесе кривични против Русковска, Трајчева и Јосифовска