16 Јули, 2020
0.0245

ОСЛОБОДЕН ВЛАДИКАТА ЈОАНИКИЕ: Стивнуваат ли тензиите во Црна Гора?

Објавено во: Балкан 16 Мај, 2020

Владиката Јоаникие и уште осум светштеници на Српската православна црква утринава беа ослободени од притвор. Тие беа уапсени пред три дена откако во црногорскиот град Никшиќ ја организираа литијата каде присуствуваа повеќе илјади православни верници. Со тоа беше прекршена забраната за масовни собири, која црногорските власти ја пропишаа со цел спречување на ширењето на заразата од корона вирусот. Тензиите траеја до доцна синоќа, кога голем број верници, повторно на улиците, ја чекаа одлуката на никшичкото јавно обвинителство.


Веднаш по апсењето, кое се случи во вторникот, тензиите прераснаа во судири со полицијата, а предводени од лидерот на просрпскиот Демократски фронт, Андрија Мандиќ, имаше и отворени закани дека ќе има крвави насилства. Овој став на Мандиќ, црногорските власти го оценија како намерно и свесно поттикнување на насилствата во Црна Гора.


Можеби ќе ве интересира

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

Главниот инфектолог од Атина побара од владата да им забрани на Грците да патуваат во Македонија иако „таму било поевтино“

Главниот инфектолог од Атина побара од владата да им забрани на Грците да патуваат во Македонија иако „таму било поевтино“

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција