11 Август, 2022
0.0212

ОМРИКОН КОВИД СТАСА И ВО АВСТРАЛИЈА: Двајца патници од Доха се во карантин

Објавено во: Свет 28 Ноември, 2021

Добивај вести на Viber

Две лица од меѓународен транспорт пристигнати во Нов Јужен Велс се позитивни на новата варијанта, потврдија здравствените власти

Двајцата меѓународни патници се во карантин во Нов Јужен Велс и се позитивни на новата варијанта Омикрон Ковид, со што станаа првите случаи во Австралија.

Резултатите дошле по итно геномско тестирање преземено од NSW Health во неделата, откако двајцата патници пристигнале во Сиднеј во саботата навечер.

Двата случаи, кои патувале од јужна Африка и слетале во Австралија со лет на Катар ервејс од Доха, се целосно вакцинирани и асимптоматски. Моментално се во изолација во посебно здравствено сместување.

Ова доаѓа откако властите признаа дека би било „невозможно“ да се спречи новата варијанта да влезе во Австралија. Некои држави сметаат дека ова може да влијае на повторното отворање на нивните граници, додека други ќе продолжат со олеснети ограничувања.

Премиерот на Нов Јужен Велс, Доминик Перотет, предупреди дека е „неизбежно“ нови варијанти да влезат во Австралија.

„Јасно од денеска е дека пандемијата не е завршена“, им рече премиерот на новинарите во неделата.

„Постојат граници на она што државата и федералната влада можат да го направат: овие варијанти ќе влезат во земјата, тоа е неизбежно“.

„Треба да научиме да живееме заедно со вирусот и да живееме заедно со различните видови на вирус што ќе ни се појават, а најдоброто нешто што можеме да го направиме е да се вакцинираме и да добиеме бустер дози“.

Перотет рече дека нема планови за промена на временската рамка за повторно отворање на државата, при што ограничувањата за невакцинираните ќе се олеснат на 15 декември.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ФРАНЦИЈА: Осум илјади луѓе ги напуштија домовите

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ФРАНЦИЈА: Осум илјади луѓе ги напуштија домовите

Маж силувал американска туристка во центарот на Париз, јавноста е згрозена

Маж силувал американска туристка во центарот на Париз, јавноста е згрозена

На бојното поле во Украина загинаа 80.000 руски војници?

На бојното поле во Украина загинаа 80.000 руски војници?

Другите го одминувале, а Хрват го спаси момчето кое два дена пловело во морето кај Тунис

Другите го одминувале, а Хрват го спаси момчето кое два дена пловело во морето кај Тунис

Уште 13 цивили настрадаа во руски напад во Украина

Уште 13 цивили настрадаа во руски напад во Украина

„УКРАИНСКИТЕ СИЛИ ГО ИЗВРШИЈА НАПАДОТ НА КРИМ“: Потврди висок украински воен функционер за Newyork Times

„УКРАИНСКИТЕ СИЛИ ГО ИЗВРШИЈА НАПАДОТ НА КРИМ“: Потврди висок украински воен функционер за Newyork Times

ТАЖЕН КРАЈ НА САГАТА ЗА БЕЛИОТ КИТ КОЈ ЗАЛУТА ВО РЕКАТА СЕНА - угина и покрај драматичната акција за негово спасување

ТАЖЕН КРАЈ НА САГАТА ЗА БЕЛИОТ КИТ КОЈ ЗАЛУТА ВО РЕКАТА СЕНА - угина и покрај драматичната акција за негово спасување

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ШАРЛ ДЕ ГОЛ: Полицијата застрела маж кој ги нападна со нож

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ШАРЛ ДЕ ГОЛ: Полицијата застрела маж кој ги нападна со нож

Зеленски: Војната во Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Зеленски: Војната во Украина мора да заврши со ослободување на Крим