09 Декември, 2019
0.0220

Оливер Вархели го реши тестот со Груевски и стана еврокомесар за проширување

Објавено во: Македонија 19 Ноември, 2019

Комисијата на ЕУ е скоро комплетирана откако  Оливер Вархели од унгарската Фидес на Виктор Орбан доби зелено светло како нов комесар за проширување на местото на Оливер Хан. Оливер Верхели не ги убеди мандаторите на ЕУ на неговото сослушување минатата недела, но сега го доби двотретинското мнозинство на своја страна откако „го положи тестот“ на кој имаше пет дополнителни прашања, меѓу кои како прво беше да одговори дали има поврзаност со азилот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски.

Одговорите на Верхели на дополнителните писмени прашања на Европскиот парламент беа очигледно доволни. Во понеделникот попладне, претставниците на политичките групи во Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент ги оценија одговорите - и му дадоа зелено светло на претставникот на Унгарија. 

Во суштина, сите прашања беа поврзани со тоа дали ќе работи под влијание и во интерес на унгарскиот премиер Виктор Орбан или ќе ја застапува ЕУ. по свое убедување.

Урсула фон дер Лејен како претседател на Комисијата ќе чека до нејзиното комплетирање на 1 декември, а сега и недостасува само уште еден комесар номиниран од Велика Британија. Лондон е должен да номинира кандидат поради одложувањето на Брегзит до 31 јануари, но одбива да го стори тоа пред парламентарните избори на 12 декември. До 22 ноември, британската влада има време да ги претстави своите ставови.

Во писмените прашања Верхели бил прашан за неговиот став и поврзаност со доделувањето на азил на Груевски во Унгарија, откако беше осуден минатата година во Македонија на двегодишна затворска казна во случајот „Тенк“. Непосредно пред апсењето, Груевски побегна во ноември 2018 година со помош на унгарски дипломати. На крајот на јуни, судот во Будимпешта го отфрли барањето на македонските власти за екстрадиција на Груевски.

Второто прашање беше за тоа како Верхели се залага за препораката на Европскиот парламент дека треба да се воведе специфичен режим на санкции за кршење на човековите права, што во моментов се разгледува во Советот.. Варели беше прашуван дали ќе поддржи граѓанското општество во соседните земји на ЕУ. и дали би ги суспендирал ресурсите за буџетска поддршка ако се кршат човековите права, вклучително и оние на мигрантите, бегалците и верските малцинства. Едно од прашањата беше и како ја замислува претпристапната помош за земјите од Западен Балкан и за Турција.


Можеби ќе ве интересира

КОЈ ГИ ОБЈАВИ: ЈО отвори истрага за објавените аудио записи на социјалните мрежи

КОЈ ГИ ОБЈАВИ: ЈО отвори истрага за објавените аудио записи на социјалните мрежи

И новиот комесар за европроширување сака ЕУ да ја исправи грешката

И новиот комесар за европроширување сака ЕУ да ја исправи грешката

Мицкоски: Со амандмани неуставниот Закон за јазици ќе го направиме уставен

Мицкоски: Со амандмани неуставниот Закон за јазици ќе го направиме уставен

ИНСУЛИНСКА ВОЈНА - за граѓански бенефит или политички поени - каков инсулин бил уништен

ИНСУЛИНСКА ВОЈНА - за граѓански бенефит или политички поени - каков инсулин бил уништен

Зошто и чии духови се вознемирија од „Македонски концепт“

Зошто и чии духови се вознемирија од „Македонски концепт“

Гасот од „Турски поток“ ќе протече кон Грција и Северна Македонија

Гасот од „Турски поток“ ќе протече кон Грција и Северна Македонија

ШТО МУДРО СМИСЛИЈА МИНИСТРИТЕ - како земјите да останат на европскиот пат по одбивњето

ШТО МУДРО СМИСЛИЈА МИНИСТРИТЕ - како земјите да останат на европскиот пат по одбивњето

НОСЕЛЕ 27 КИЛОГРАМИ МАРИХУАНА ЗА ГРЦИЈА - Полицијата ги приведе

НОСЕЛЕ 27 КИЛОГРАМИ МАРИХУАНА ЗА ГРЦИЈА - Полицијата ги приведе

Охрид СОС со драматичен аларм - новиот закон за легализација на дивоградби е штетен

Охрид СОС со драматичен аларм - новиот закон за легализација на дивоградби е штетен