23 Февруари, 2020
0.0200

Оливер Спасовски отиде во Центар Жупа и се пофали со социјалните мерки

Објавено во: Македонија 25 Јануари, 2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски има и партиски активности.

Денеска отиде во центар Жупа, каде се сретна со граѓаните од таа објаст, но и се пофали со социјалните достигнувања на Владата на која и припаѓа.

Тој вели дека како одговорна партија поставиле цели за извлекување од сиромаштија на најранливите групи општество, и за обезбедување повеќе пари во секое семејство.

„Денес, преку реформите со системот за социјална заштита, финансиската поддршка за 30.000 семејства е зголемена просечно за 300 отсто. Раст на просечната пензија која ќе изнесува 15.500 денари, што значи дека од доаѓањето на власт на СДСМ, просечната пензија се зголемува за 1.746 денари. Средствата за национална поддршка во земјоделството и руралниот развој од ИПАРД програмата за оваа година имаат реализација од 99 отсто“, напиша Спасовски на фејсбук. 

Можеби ќе ве интересира

ДРАМАТИЧНО НА КЛИНИКА: Тројца од повредените во експлозијата се борат за живот

ДРАМАТИЧНО НА КЛИНИКА: Тројца од повредените во експлозијата се борат за живот

Заев: Бомбата на Милошоски е неовластено сниман разговор, покажува колку е важен Законот за ЈО

Заев: Бомбата на Милошоски е неовластено сниман разговор, покажува колку е важен Законот за ЈО

Османи: Како ќе почне кампањата - ќе ни ја одреди судбината за ЕУ

Османи: Како ќе почне кампањата - ќе ни ја одреди судбината за ЕУ

Трите дечиња што загинаа во експлозијата имале осум, девет и 11 години

Трите дечиња што загинаа во експлозијата имале осум, девет и 11 години

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА ВО РОМАНОВЦЕ - три деца загинаа од експлозија на плинска боца

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА ВО РОМАНОВЦЕ - три деца загинаа од експлозија на плинска боца

ШТО ИМА ВО БОМБАТА НА МИЛОШОСКИ - тврди дека Заев договарал одлуки со Врховен суд

ШТО ИМА ВО БОМБАТА НА МИЛОШОСКИ - тврди дека Заев договарал одлуки со Врховен суд

ЧЕТВОРИЦА СКОПЈАНИ ПРЕТЕПАЛЕ ЧУВАР - се изнервирале оти ги пријавил

ЧЕТВОРИЦА СКОПЈАНИ ПРЕТЕПАЛЕ ЧУВАР - се изнервирале оти ги пријавил

ЌЕ ЈА ПУКА ОД ПАРТИЈА - Милошоски најавува голема бомба за Заев

ЌЕ ЈА ПУКА ОД ПАРТИЈА - Милошоски најавува голема бомба за Заев

ДПА не отстапува - сака вицепремиерско место во новата влада

ДПА не отстапува - сака вицепремиерско место во новата влада