13 Август, 2020
0.0430

Охриѓани се капат покрај рушевините на „Немо“: Без шанкови ни е поубаво

Објавено во: Македонија 02 Јули, 2020

На плажата „Немо“ во Охрид деновиве има луѓе, и покрај тоа што пред две недели беа целосно срушени шанковите, потпорните ѕидови, бетонските конструкции и останатата урбана опрема на плажата.


Доаѓаат главно охриѓани кои уживаат во неверојатно високата температура на езерото која не е својствена за почетокот на јули. Атмосферата на плажата е излетничка, луѓето ја користат со сопствени реквизити и не им пречи тоа што изгледа несредено и многу поразлично од лани. Тобоганот на кој секоја година му се радуваа најмладите, исто така не работи.


„Вака ни е поубаво, нема лежалки, нема гласна музика, а и сенките под дрвата се слободни, порано беа зафатени со масите и столчињата од кафулињата“, ни рече еден повозрасен охриѓанец.


„Немо“ или „Горица 3“ е една од најпопуларните охридски плажи. Цената за изнајмување лежалка варираше во текот на летотото. Од 150 на почетокот на сезоната, до 250 за време на Илинден кога Охрид е најполн.


Реквизитите на плажата беа срушени поради тоа што на закупците откако им истекла  концесијата работеле на диво, па на основа на тоа Владата донесе Уредба тие да се вратат во првобитна состојба.  (М.Џ.) 


Можеби ќе ве интересира

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево

Има основи за напредок, тврдат од СДСМ и ДУИ по средбата на Заев и Ахмети

Има основи за напредок, тврдат од СДСМ и ДУИ по средбата на Заев и Ахмети

Пендаровски не бараше гаранции, и нема да бара доколку Заев го врати мандатот

Пендаровски не бараше гаранции, и нема да бара доколку Заев го врати мандатот

ВМРО - ДПМНЕ ќе ги замрзне односите со Пендаровски

ВМРО - ДПМНЕ ќе ги замрзне односите со Пендаровски

МИЦКОСКИ: Ситуацијата во државата оди во погрешен правец

МИЦКОСКИ: Ситуацијата во државата оди во погрешен правец

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ