10 Јули, 2020
0.0239

Огромна сума пари е потребна за санација на штетите од поплавите во Венеција

Објавено во: Свет 17 Ноември, 2019

Повеќе од 20 милиони евра ќе бидат потребни за санација на штетите од поплавите во Венеција. 

Толку издвои владата откако е прогласена вонредна состојба.

Градоначалникот Луиџи Брунјаро рекол дека штетата во само еден ден пораснала на скоро милијарда евра и најавил дека ќе отвори фонд за обнова, во кој сите ќе можат да уплатат.

Во четвртокот морето поплави 70 проценти од градот, а во петок на сила беше црвен аларм за очекување на нови поплави и силни ветришта.

Министерот за култура Дарио Франческини го посети градот и се согласи дека задачата за обнова на градот ќе биде голема.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Коронавирусот го напаѓа и срцето, тврди рускиот министер Мурашко

Коронавирусот го напаѓа и срцето, тврди рускиот министер Мурашко

БОЛНИЦАТА ВО БЕРГАМО ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НАД КОВИД-19: Битката со вирусот ја загубија 6.000 пациенти

БОЛНИЦАТА ВО БЕРГАМО ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НАД КОВИД-19: Битката со вирусот ја загубија 6.000 пациенти

Короната е како дожд, на крајот сите ќе бидат мокри, тврди заразениот Болсонаро

Короната е како дожд, на крајот сите ќе бидат мокри, тврди заразениот Болсонаро

СЗО: Ќе патуваат во Кина за да го идентификуваат зоо изворот на Ковид-19

СЗО: Ќе патуваат во Кина за да го идентификуваат зоо изворот на Ковид-19

СЕ ГЛЕДА ЛИ НАДЕЖ: Израел објави антитело што го неутрализира коронавирусот, дури и меѓу заразените

СЕ ГЛЕДА ЛИ НАДЕЖ: Израел објави антитело што го неутрализира коронавирусот, дури и меѓу заразените

САД официјално се повлече од Светската здравствена организација

САД официјално се повлече од Светската здравствена организација

РЕКОРД: Топлотен бран во Сибир

РЕКОРД: Топлотен бран во Сибир