20 Јануари, 2021
0.0307

Одземена нотарската лиценца на Антонио Милошоски

Објавено во: Македонија 01 Декември, 2020

Министерството за правда му ја одзеде нотарската лиценца на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, односно е разрешен од нотарската служба, објави а1он., откако не поднел барање за ставање во мирување на службата додека е народен избраник.

Нотарската служба му била ставена во мирување откако поднел барање за тоа како новоизбран пратеник по парламентарните избори во 2016, но не го сторил истото со новиот пратенички мандат по парламентарните избори годинава на 15 јули.

Собранието го донесе и новиот Закон за нотаријат, во кој не постојат одредби според кој може да има „мирување во службата“ и нотарската служба е неспојлива со вршење на друга платена јавна функција.

Поранешниот минситер за надворешни работи нотарската лиценца ја стекна во 2016.


Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Многу брзо ги очекуваме вакцините од Србија

СДСМ: Многу брзо ги очекуваме вакцините од Србија

Намалување и позитивните и на смртните случаи во однос на претходната недела

Намалување и позитивните и на смртните случаи во однос на претходната недела

НЕ Е ПОЛИЦАЕЦ ЧОВЕКОТ ШТО ПОМИНА ПАТАРИНА САМО СО ЛЕГИТИМАЦИЈА - МВР го расчисти случајот

НЕ Е ПОЛИЦАЕЦ ЧОВЕКОТ ШТО ПОМИНА ПАТАРИНА САМО СО ЛЕГИТИМАЦИЈА - МВР го расчисти случајот

Амбасада на Русија: Македонија до сега нема побарано од нашите вакцини

Амбасада на Русија: Македонија до сега нема побарано од нашите вакцини

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија

ЗЕМЈОТРЕС ОД 4.4 ПО РИХТЕР ПОЧУВСТВУВАН ВО ОХРИД И СТРУГА: Епицентарот близу Подградец во Албанија

ЗЕМЈОТРЕС ОД 4.4 ПО РИХТЕР ПОЧУВСТВУВАН ВО ОХРИД И СТРУГА: Епицентарот близу Подградец во Албанија

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

Што побрзо отворање на преговорите со Македонија: Амбасадорите во Владата на средба со Заев

Што побрзо отворање на преговорите со Македонија: Амбасадорите во Владата на средба со Заев

Доктор Лазаров: Видов солзи од пациенти, мир ќе немате, џабе парите

Доктор Лазаров: Видов солзи од пациенти, мир ќе немате, џабе парите