05 Јуни, 2020
0.0545

Одлуката за притворот на Бојан Јовановски ќе се соопшти в понеделник

Објавено во: Македонија 30 Ноември, 2019

Во понеделник, Апелација ќе донесе одлука дали Бојан Јовановски, првообвинет во случајот „Рекет“, ќе остане во притвор во истражниот затворот Шуто Оризари. Во овој суд, мислењето на обвинителството пристигна вчера, но сè уште нема информации дали е позитивно или негативно. Адвокатот на Јовановски бара да биде пуштен од затвор заради неговата здравствена состојба. Инаку, Јовановски ќе биде пуштен од градската болница на 8 септември, најдоцна во понеделник.

Тој ќе биде таму сè додека не се завршат резултатите од тестирањата. Боки 13 беше примен во болница на барање на затворскиот лекар. Болницата 8 Ссоопшти дека е сместен во одделението за интензивна нега заради усогласување со протоколите за безбедност, а не поради сериозноста на неговата здравствена состојба.

Во моментов е во добра општа состојба и здравје. Неговиот адвокат, Сашо Дуковски, неодамна го обвини здравствениот систем дека си игра со животот на Јовановски.


Можеби ќе ве интересира

ОТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Можен датум 15. јуни, се ќе зависи од бројот на новозаразени

ОТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Можен датум 15. јуни, се ќе зависи од бројот на новозаразени

БУЈАР ОСМАНИ: Ве молам погледнете го видеото како се пренесува вирусот на заеднички ручек

БУЈАР ОСМАНИ: Ве молам погледнете го видеото како се пренесува вирусот на заеднички ручек

ВИКЕНДИЦИТЕ ВО МАВРОВО И СТАНОВИТЕ ВО ОХРИД ПОЛНИ: Бесот ги натера да избегаат од карантинот

ВИКЕНДИЦИТЕ ВО МАВРОВО И СТАНОВИТЕ ВО ОХРИД ПОЛНИ: Бесот ги натера да избегаат од карантинот

Епидемиологот Оровчанец за Фактор: Не требаа големи рестрикции на почетокот, епидемијата летоска ќе исчезне

Епидемиологот Оровчанец за Фактор: Не требаа големи рестрикции на почетокот, епидемијата летоска ќе исчезне

ПОСЛЕДЕН КАРАНТИН: Д-р. Виктор Исјановски за Фактор

ПОСЛЕДЕН КАРАНТИН: Д-р. Виктор Исјановски за Фактор

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте