01 Април, 2020
0.0239

ОДЛОЖУВААТ: Компанијата Фолксваген уште не ја отвори фабриката близу Измир

Објавено во: Економија 19 Февруари, 2020

Компанијата Фолксваген повторно ја одложува одлуката за отворање фабрика во Турција. 

Планот е во градот Маниса, во непосредна близина на Измир, да се изгради погон со годишен капацитет на производство од 300.000 автомобили. Предвидено беше до крајот на годинава да се почне со изградбата, а производството на автомобилите беше планирано за 2022 година.

„Имаме уште време и можеме тоа сигурно да го спроведеме до средината на годината“, изјави неименуван извор за британските медиуми.

Уште во декември, пренесуваат германските медиуми, од Фолксваген беше кажано дека одлуката ќе биде донесена во февруари.

Изворот запознат со одлуките во комапнијата вели дека Надзорниот одбор нема обврска да донесе одлука до крајот на февруари.

Фолксваген, поради турската воена офанзива во Сирија, минатата есен ја замрзна одлуката за инвестицијата тешка повеќе од милијарда евра во оваа земја.

Претходно во игра беа и други земји како Србија, Бугарија и Романија, но изборот падна на Турција. 

Можеби ќе ве интересира

Тивок аплауз за мерките, ќе бидат потребни и нови

Тивок аплауз за мерките, ќе бидат потребни и нови

ВАКОВ ПАД НЕМАЛО СКОРО 20 ГОДИНИ: Нафтата чини помалку од 23 долари

ВАКОВ ПАД НЕМАЛО СКОРО 20 ГОДИНИ: Нафтата чини помалку од 23 долари

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

Заев откако не му беа прифатени сите предлози: Драго ми е што се усвоија голем дел од мерките

Заев откако не му беа прифатени сите предлози: Драго ми е што се усвоија голем дел од мерките

Жозеп Борел: Северна Македонија се приклучува во санкциите против Турција

Жозеп Борел: Северна Македонија се приклучува во санкциите против Турција

Јавната администрација куртули, функционери на минималец, половина плата за тие што изгубиле работа

Јавната администрација куртули, функционери на минималец, половина плата за тие што изгубиле работа

ЕКСКЛУЗИВНО: За фирмите субвенции за секој вработен, за функционерите само минимална плата во април и мај

ЕКСКЛУЗИВНО: За фирмите субвенции за секој вработен, за функционерите само минимална плата во април и мај

Раст на цените го прекина тргувањето на Македонска берза

Раст на цените го прекина тргувањето на Македонска берза

ИНВЕСТИЦИИ, ЕВТИНИ КРЕДИТИ И ИЗВОЗ - бизнисот кажа што ќе ни донесе НАТО

ИНВЕСТИЦИИ, ЕВТИНИ КРЕДИТИ И ИЗВОЗ - бизнисот кажа што ќе ни донесе НАТО