27 Февруари, 2021
0.0281

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање

Објавено во: Балкан 14 Јануари, 2021

Се одложуваат изборите во Бугарија кои требаше да се одржат оваа пролет. 

Претседателот Румен Радев ги одложи парламентарните избори и повика на промена на процедурите за гласање. Радев ги повика претставниците на партијата „Волја“ на консултации. Претседателот на партијата „Волја“, Веселин Марешки, вели дека вакви консултации не можат да се вршат два месеца пред изборите.

Радев распиша избори за крајот на март во декември, но на почетокот на јануари, поради големиот број смртни случаи од Ковид-19, тој нареди да се одложат изборите како мерка против ширењето на коронавирусот.

Македонските власти очекуваа дека нешто можеби ќе се смени по изборите во Бугарија. Но, бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева изјави дека ништо нема да се смени, дури може да биде и полошо за Скопје. 

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ порача дека учебниците ќе ги пишува само Србија, а кому не му се допаѓа дека се жали во ОН и ЕУ

Вучиќ порача дека учебниците ќе ги пишува само Србија, а кому не му се допаѓа дека се жали во ОН и ЕУ

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: Мајка ги фрли четирите деца од трети кат за да ги спаси

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: Мајка ги фрли четирите деца од трети кат за да ги спаси

Словенци кои биле во Намибија се вратија дома заразени со јужноафриканскиот сој

Словенци кои биле во Намибија се вратија дома заразени со јужноафриканскиот сој

Сој кој го има во Уганда е откриен во Грција

Сој кој го има во Уганда е откриен во Грција

Во соседна земја 12.000 луѓе годишно умираат од загаден воздух

Во соседна земја 12.000 луѓе годишно умираат од загаден воздух

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?