30 Септември, 2020
0.0175

Од утре Македонците ќе можат на море во Црна Гора

Објавено во: Балкан 14 Август, 2020

Утре ќе се отвори границата за Србија, Босна и Херцеговина, Албанија, Македонија, рече директорот на Институтот за јавно здравје на Црна Гора, д-р Бобан Мугоша, во утринската програма на телевизијата Вијести, „Бои на утрото“.

За влез во Црна Гора, најверојатно ќе биде потребен ПЦР негативен тест или серолошки , рече Мугоња. Според него, решено е да се отворат границите на барање на туристичката индустрија.

„Ние сме во фаза на исправање на кривата, очекуваме таа да оди пониско. Ситуацијата е одраз на нашето однесување. Сите заедно во ова време не се однесуваме доволно одговорно. Сите заедно не постапуваме доволно одговорно затоа што имаме 50-60 случаи на ден, иако тестираме многу, во просек околу 450. Тоа е на ниво од 50.000 тестови во Германија и ние сме лидер во регионот заедно со Словенија“, рече Мугоша.

Тој додаде дека Црна Гора влегла во фаза во која локалната трансмисија на вирусот е сè уште висока, но тој е под целосна контрола.

„Гледаме дека ситуацијата со Србија се подобрува, што значи дека кривата се изедначува“, објасни Мугоша.
Можеби ќе ве интересира

„Систем на семафор“ - вака ќе работат училиштата во Црна Гора

„Систем на семафор“ - вака ќе работат училиштата во Црна Гора

СЛОВЕНЦИТЕ НА ГОТОВС: Moжно е пак да прогласат епидемија

СЛОВЕНЦИТЕ НА ГОТОВС: Moжно е пак да прогласат епидемија

БОЛНИЦИТЕ СЕ ПОЛНАТ: Црна Гора воведува полициски час во повеќе градови

БОЛНИЦИТЕ СЕ ПОЛНАТ: Црна Гора воведува полициски час во повеќе градови

Загина син единец, татко на едно дете: Кога последниот лет во кариерата е последен во животот

Загина син единец, татко на едно дете: Кога последниот лет во кариерата е последен во животот

Лабараториски вирус и билошко оружје: Д-р Грујичиќ за искуството со Ковид-19

Лабараториски вирус и билошко оружје: Д-р Грујичиќ за искуството со Ковид-19

(ВИДЕО) ПОТОП ВО ЦРНА ГОРА: Поплавени делови од Тиват и Котор

(ВИДЕО) ПОТОП ВО ЦРНА ГОРА: Поплавени делови од Тиват и Котор

(ВИДЕО) ВТОРО АПСЕЊЕ НА ЧЛЕН НА ОВК: ЕУЛЕКС го приведе братучедот на Харадинај

(ВИДЕО) ВТОРО АПСЕЊЕ НА ЧЛЕН НА ОВК: ЕУЛЕКС го приведе братучедот на Харадинај

Албанија се тресеше и денеска

Албанија се тресеше и денеска

ВО ЗНАК НА БЛАГОДАРНОСТ: Доналд Трамп доби езеро на Косово

ВО ЗНАК НА БЛАГОДАРНОСТ: Доналд Трамп доби езеро на Косово