15 Јуни, 2021
0.0215

Од среда укинување на полицискиот час? (ДОПОЛНЕТО)

Објавено во: Македонија 17 Мај, 2021

Во Македонија оваа недела се очекува укинување на полицискиот час и ублажување на другите мерки, како резултат на намалувањето на бројот на инфекции од КОВИД-19, најавуваат владини извори.

Како што се дознава, полицискиот час ќе биде отстранет бидејќи има дополнително намалување на бројот на позитивни случаи, бидејќи од извршените тестови заразени се само 3 проценти.

Други мерки исто така се очекува да го продолжат работното време на угостителите, додека олеснувања се очекуваат и во други области, каде што се применуваат ограничувања.

За да се проценат мерките за справување со пандемијата, денес се очекува да се одржи состанокот на кризниот штаб на Комисијата за заразни болести, додека Владата во вторник се очекува да донесе нови одлуки кои ќе стапат на сила од среда, 19 мај.

Според актуелните одлуки, полицискиот час е во сила од 00 - 04,00 часот, работното време на рестораните и кафулињата е до 23:00 часот,а има отворање и на спортските сали, фитнес центрите и други установи.

ДОПОЛНУВАЊЕ

Во текот на денот Комисијата за заразни болести одлучи и во наредните две недели да остане на сила полицискиот час кој почнува од полноќ и трае до 4 часот изутрина.

Владата ги прифати препораките.

Можеби ќе ве интересира

Ќе се измени протоколот за организирање свадби

Ќе се измени протоколот за организирање свадби

Приведени двајца Грци кои дивееле во Битола

Приведени двајца Грци кои дивееле во Битола

Мухарем Асани е новиот заменик директор на Царинска управа

Мухарем Асани е новиот заменик директор на Царинска управа

Од полноќ нема веќе полициски час

Од полноќ нема веќе полициски час

Инфраструктурни проекти ќе се реализираат во 23 општини

Инфраструктурни проекти ќе се реализираат во 23 општини

ИНСТИТУТОТ ЗА ТБЦ ЈА ИСПРАТИ ПОСЛЕДНАТА ПАЦИЕНТКА ХОСПИТАЛИЗИРАНА ПОРАДИ КОВИД: Директорот Сеад Зејнел ексклузивно за Фактор

ИНСТИТУТОТ ЗА ТБЦ ЈА ИСПРАТИ ПОСЛЕДНАТА ПАЦИЕНТКА ХОСПИТАЛИЗИРАНА ПОРАДИ КОВИД: Директорот Сеад Зејнел ексклузивно за Фактор

Македонија регистрира 29 нови заразени со коронавирусот, а починати денес нема

Македонија регистрира 29 нови заразени со коронавирусот, а починати денес нема

НЛБ Банка и Одбојкарска федерација во заедничка битка за европската иднина на македонската одбојка

НЛБ Банка и Одбојкарска федерација во заедничка битка за европската иднина на македонската одбојка

Шилегов ќе го брани Град Скопје во рочиштето против сопственикот на Галијата

Шилегов ќе го брани Град Скопје во рочиштето против сопственикот на Галијата