20 Јануари, 2021
0.0195

Од недела директен лет Киев-Скопје-Киев: Ќе лета украинска компанија

Објавено во: Економија 01 Декември, 2020

Од 9 декември, за прв пат во историјата на односите на Украина со Македонија се воведува директен лет Киев-Скопје-Киев.

Летовите ќе ги извршува украинската авиокомпанија „WINDROSE“, на чија веб-страница веќе можат да се купат картите и за Киев и за Скопје.

„Постоењето на директните летови ќе придонесе за интензивирање на билатералната соработка - зајакнување на бизнис врските, развој на туризмот во двете земји, подобро запознавање на граѓаните на Северна Македонија со Украина и на Украинците со Република Северна Македонија, велат од амбасадата на УКраина во Македонија.

За реализицијата и стартот на овој лет амбасадорката на Украина Наталија Задорожњук веќе имала средба со генералниот директор на TAV Macedonia Метин Батак.

Летовите ќе се реализираат два пати во неделата, во четврток и недела.


Можеби ќе ве интересира

И оваа година субвенции за вградување на погон на ТНГ или метан во возилата

И оваа година субвенции за вградување на погон на ТНГ или метан во возилата

Генерали Инвестментс: Трендот на раст на пазарите може да продолжи како резултат на стимулативниот пакет

Генерали Инвестментс: Трендот на раст на пазарите може да продолжи како резултат на стимулативниот пакет

Битиќи: Следната недела ќе видиме дали угостителите ќе работат до 23.00 часот

Битиќи: Следната недела ќе видиме дали угостителите ќе работат до 23.00 часот

Џек Ма се појави во јавност по три месеци откако ја искритикува кинеската влада

Џек Ма се појави во јавност по три месеци откако ја искритикува кинеската влада

Заев денеска ќе најави нова ИКТ инвестиција

Заев денеска ќе најави нова ИКТ инвестиција

ДО АПРИЛ ТУРИЗМОТ ЌЕ БИДЕ ВО КОЛАПС: Кога можеме да очекуваме странски гости?

ДО АПРИЛ ТУРИЗМОТ ЌЕ БИДЕ ВО КОЛАПС: Кога можеме да очекуваме странски гости?

Државата дала шест милиони евра за железничкиот транспорт

Државата дала шест милиони евра за железничкиот транспорт

Раст на просечната пензија за 185 денари: За шест дена почнува исплатата

Раст на просечната пензија за 185 денари: За шест дена почнува исплатата

Усвоена прва мерка од новиот антикризен пакет: Се укинуваат царините за 71 суровина

Усвоена прва мерка од новиот антикризен пакет: Се укинуваат царините за 71 суровина