30 Септември, 2020
0.0198

Од денеска Македонците со тестови во Црна Гора и Србија

Објавено во: Македонија 15 Август, 2020


Резидентите од САД, Србија, Северна Македонија, Албанија, БИХ и Косово од синоќа на полноќ можат да влезат во Црна Гора со ПСР тест или ЕЛИСА серолошки , не постар од 72 часа, објави Националното координативно тело за инфективни болести на таа земја утрово..

Во период од 15 дена пред влегувањето во Црна Гора не смее да се престојува во ниту една од земјите од кои не е дозволен влез во Црна Гора. Обврската да се изврши тестот не се однесува на деца до пет години.

Од денеска за граѓаните на Македонија, Бугарија, Хрватска и Романија задолжителни се ПСР тестовите со коронавирусот за влез во Србија.

Тестот не треба да биде постар од 48 часа, а за деца до 12 годишна возраст не е потребен. Со оваа одлука нема да бидат опфатени професионалните возачи.


Можеби ќе ве интересира

За Катица Јанева наводите на државните ревизори се хајка

За Катица Јанева наводите на државните ревизори се хајка

МВР ја набљудувало Јанкулоска за да не избега

МВР ја набљудувало Јанкулоска за да не избега

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јанакиески доби условна, а Груевски затвор од година и пол, во меѓувреме има препукувања околу онлајн учењето

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јанакиески доби условна, а Груевски затвор од година и пол, во меѓувреме има препукувања околу онлајн учењето

ВЕЛЕС: Жена се породи во такси возило

ВЕЛЕС: Жена се породи во такси возило

Од Кабинетот на Еди Рама објаснија зошто фотографија од Македонија беше означена како место во Албанија

Од Кабинетот на Еди Рама објаснија зошто фотографија од Македонија беше означена како место во Албанија

НЕМА ФЛЕКСИБИЛНО РАБОТНО ВРЕМЕ: Администрацијата ќе работи од 8 до 16 часот

НЕМА ФЛЕКСИБИЛНО РАБОТНО ВРЕМЕ: Администрацијата ќе работи од 8 до 16 часот

СДСМ ЗА ОБВИНУВАЊАТА НА ВМРО-ДПМНЕ: Крајно незрело е да се напаѓа проект кој е во тест период

СДСМ ЗА ОБВИНУВАЊАТА НА ВМРО-ДПМНЕ: Крајно незрело е да се напаѓа проект кој е во тест период

Министрите потпишаа изјави за почитување на Кодексот за етичко однесување

Министрите потпишаа изјави за почитување на Кодексот за етичко однесување

Одобрен продолжениот престој во училиштата

Одобрен продолжениот престој во училиштата