05 Јуни, 2020
0.0336

ОБВИНЕНИЕ: Јанева добила 50 илјади евра и мебел, Јовановски ги потрошил сите пари

Објавено во: Македонија 10 Октомври, 2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Кривичен суд поднесе обвинение против Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милевски.

Две од обвинетите лица се товарат дека сториле кривично дело „Примање награда за противзаконито влијание“ а на Јовановски му е препишано кривично дело „Перење пари и други приноси од казниво дело „. На Јанева ќе и се суди и за „Злоупотреба на службена положба и овластување“.

Боки 13 од ноември минатата година  до месец април годинава, искористувајќи ги своите добри односи со Јанева, влијаел да се изврши службено дејствие што не би смеело да се изврши во предметот со работен наслов „Империја“ за да ја олесни положбата на Јордан Камчев, сведокот кој во предметот е еден од осомничените и на кого по предлог на јавниот обвинител му било определена мерка притвор. Милевски битно придонел за извршувањето на кривичното дело со договарање на континуирани средби на Јовановски со сопругата на Камчев, а подоцна и со самиот бизнисмен.

Јанева како специјална обвинителка откако Јовановски заедно со Милевски ги добиле договорените 500.000 евра од сопругата на сведокот до Апелациониот суд – Скопје доставила предлог за определување на поблага мерка – куќен притвор за Камчев, кој предлог бил прифатен од страна на судот. По исплатата на првите 1.000.000 евра, Јанева доставила писмена согласност до судот одземениот пасош привремено да му биде вратен на сведокот.

Јанева присвоила мебел во износ од 296.040 денари и пари во износ од 50.000 евра, а за противзаконито влијание другите двајца обвинети примиле награда од 1.500.000 евра. Јаневски на почетокот на оваа година купувал за себе луксузен мебел, облека и обувки и престојувал во луксузни летувалишта – ресорти надвор од нашата земја што упатува дека ги потрошил сите пари.Можеби ќе ве интересира

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис