29 Мај, 2020
0.0324

НОВО ЖАРИШТЕ: Вирусот „коси“ во Бразил

Објавено во: Свет 21 Мај, 2020

Состојбата со коронавирусот е страшна во Бразил. 

Вирусот сее смрт во оваа земја. 

Податоците на Министерството за здравство покажуваат дека за само еден ден, скоро 20.000 луѓе се разболеле во таа земја, а 888 лица починале.

Заболени се 291.579, а бројот на починати е 18.559 луѓе. 

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро го критикуваат за неговиот одговор на епидемијата на вируси. 

Одобрена е употребата на хлорокин, лек против маларија, кој неговиот американски колега Доналд Трамп го промовираше како терапија за вирусот.

Бразил стана новото светско жариште на коронавирусот. 

СЗО веќе ја прогласи цела Латинска Америка за ново жариште на пандемијата.

Претходните денови, во Чиле градните луѓе се судрија со полицијата. Поради карантинот, одредени делови на Сантијаго немаат храна. 

Можеби ќе ве интересира

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска