20 Јуни, 2019
0.0299

НОВИ ЦЕНИ: Од полноќ ќе точите бензин и дизел по поскапи цени

Објавено во: Економија 15 Април, 2019

Цената на светските пазари расте а токму тоа е причина да поскапат и оние на нафтените деривати во земјава.

Во следните две недели возачите ќе полнат резервоари со бензини и дизел кој поскапуваат за 2,5 до три денари, односно 1,5 денар.

Ова станува јасно од последната одлука на РКЕ донесена денеска со која после полноќ Еуросупер 95 ќе се точи за 71,5 денари за литар а Еуросупер 98 по цени од 73 денари за литар.

Дизелот кој ќе се продава во следните две недели за 1,5 денари повеќе од минатите 14 дена ќе чини 62,5 денари.

51 денар по литар ќе се продава  Екстра лесното масло за домаќинство а мазутот бележи скок на цената и ќе чини 34,45 денари.

Можеби ќе ве интересира

Борба на титаните: кои се најплатените банкари во земјава?

Борба на титаните: кои се најплатените банкари во земјава?

Мила Царовска: За прв пат исплатени пензии без задолжување

Мила Царовска: За прв пат исплатени пензии без задолжување

Миќиќ Божиновска: Повратот на ДДВ е повеќе популистичка отколку мерка за враќање на парите

Миќиќ Божиновска: Повратот на ДДВ е повеќе популистичка отколку мерка за враќање на парите

Теменугов: Буџетот е растегнат како мрсулче

Теменугов: Буџетот е растегнат како мрсулче

ВМРО-ДПМНЕ: Главна цел на младите не е да собираат фискални, туку да соберат пари за да купат карта за заминување

ВМРО-ДПМНЕ: Главна цел на младите не е да собираат фискални, туку да соберат пари за да купат карта за заминување

Нова светска економска криза во 2020 година

Нова светска економска криза во 2020 година

Идната година ќе ги укинат квотите за странски работници

Идната година ќе ги укинат квотите за странски работници

МИСТЕРИЈА: Kaде е златото на СССР?

МИСТЕРИЈА: Kaде е златото на СССР?

Павле Гацов даде пример како да ви се врати максимално дозволениот износ на ДДВ од 28.000 денари годишно

Павле Гацов даде пример како да ви се врати максимално дозволениот износ на ДДВ од 28.000 денари годишно