04 Август, 2020
0.0345

Нова „бомба“: Николоски и Јанакиески договараат сообраќајна несреќа за да не гласаат Албанци

Објавено во: Македонија 08 Јули, 2020

Миле Јанакиески, поранешниот министер за транспорт и врски, и Александар Николоски, еден од носителите на кандидатските листи за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, според нивните гласови во нова аудио-снимка, договараат евентуална симулација на сообраќајна несреќа за да не можат да гласаат етнички Албанци на локалните избори во 2013.

Ова може да се слушне од материјалот објавен на Јутјуб каналот „Обнова на режимот“ а станува збор за постара аудио снимка од телефонски разговор. Според конверзацијата,  Јанакиески му предлага на Николоски да организираат сообраќајна незгода на превојот Пресека на патниот правец Кичево – Охрид. Гласачите претходно требало со два авиони да слетаат на охридксиот аеродром.

„Александар слушај сега, идеја со Горде ја зборевме. Има два авиони Шиптари слетуваат сега во четири-четири и пол. Да направиме една сообраќајна несреќа кај Пресека, ситна. Да се коли, па МВР увид, ваму-таму, трактор да се испреврти, нешто, сериозно ова ти го зборувам“, му вели во еден момент Јанакиески на Николоски.

Николоски ја прифаќа оваа идеја, а замислата е некој член од ВМРО-ДПМНЕ да удри во трактор со возилото, а сето тоа треба да го организира локален организатор од Кичево.Можеби ќе ве интересира

ПЕДАЛИНКАТА БЕШЕ ИСПРАВНА И НЕ СЕ ПРЕВРТИ - се јави сопственикот, по момчето уште се трага

ПЕДАЛИНКАТА БЕШЕ ИСПРАВНА И НЕ СЕ ПРЕВРТИ - се јави сопственикот, по момчето уште се трага

АПАСИЕВ ПАК БРАНУВА: Бравата ќе ја смениме, чим им влеговме, нема излегување

АПАСИЕВ ПАК БРАНУВА: Бравата ќе ја смениме, чим им влеговме, нема излегување

ХУМАНОСТ: Вработените во Иутекредит даруваа крв

ХУМАНОСТ: Вработените во Иутекредит даруваа крв

(ФОТО) НЕКОИ ЗА ПРВ ПАТ СТАПНАА ВО СОБРАНИЕТО, ДРУГИ СЕ ОДОМАЌИНЕТИ, ТРЕТИ ЌЕ БИДАТ МИНИСТРИ - пратениците влегоа во Парламентот

(ФОТО) НЕКОИ ЗА ПРВ ПАТ СТАПНАА ВО СОБРАНИЕТО, ДРУГИ СЕ ОДОМАЌИНЕТИ, ТРЕТИ ЌЕ БИДАТ МИНИСТРИ - пратениците влегоа во Парламентот

КОИ ЌЕ БИДАТ НОВИТЕ МИНИСТРИ - почнуваат преговорите за пополнување на Илинденска

КОИ ЌЕ БИДАТ НОВИТЕ МИНИСТРИ - почнуваат преговорите за пополнување на Илинденска

ОД ДЕНЕСКА ПА ВО СЛЕДНИТЕ ТРИ ДЕНА - исплата на социјална и детска заштита

ОД ДЕНЕСКА ПА ВО СЛЕДНИТЕ ТРИ ДЕНА - исплата на социјална и детска заштита

ВО СОБРАНИЕ ДЕНЕСКА НЕМА НИ РУЧЕК НИ КАФЕ - мора да се почитуваат мерките за заштита

ВО СОБРАНИЕ ДЕНЕСКА НЕМА НИ РУЧЕК НИ КАФЕ - мора да се почитуваат мерките за заштита

УСПЕШНИ ТРАНСПЛАНТАЦИИТЕ НА БУБРЕЗИ: Двајцата пациенти закрепнуваат на Клиниката за урологија

УСПЕШНИ ТРАНСПЛАНТАЦИИТЕ НА БУБРЕЗИ: Двајцата пациенти закрепнуваат на Клиниката за урологија

Денеска продолжува потрагата по 16 годишното момче

Денеска продолжува потрагата по 16 годишното момче