30 Септември, 2020
0.0192

Нова „бомба“: Александар Николоски му ја брани инвестицијата на Нефи Усеини

Објавено во: Македонија 09 Јули, 2020

На Јутјуб излезе нова аудио-снимка која наведува на заклучок дека Александар Николоски, еден од носителите на кандидатските пратенички листи на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека треба да се заштитат градежните активности на Нефи Усеини, бизнисменот и советник на Општина Охрид од редовите на ДУИ кој изминатиот период стана познат по неговите контроверзни градби во Охрид.

Ова потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ го вели во разговор со Миле Јанакиески, ексминистер за транспорт и врски, ба Јутјуб каналот „Обнова на режимот“. Според разговорот, дел од договорот за избори со ВМРО-ДПМНЕ било да не му се чепкаат инвестициите на Усеини, чие семејство поседува градежна компанија.

„Шефе, има некој план за Охрид, … Гранит кај што ви се зградите, во продолжение на Гранит зградите“, му вели Јанакиески на Николоски на што овој му возвраќа: „Оооо никако тоа. Тие се на Нефи, овој бандитов, Албанецот. Згради се тие така?“. Јанакиески потврдува: „Четири згради се, да“, а Николоски додава: „Да, да, од Нефи се тие. Тоа му е дел од договорот, ова, за избирите. По 8- 9 спрата се“. Јанакиески се надоврзува: „Не, 5 плус 5 се“, а соговорникот вели: „Е така, по 6 спрата. Никако молим те“. 

Против Усеини во моментов има неколку предмети кои ги води охридското Обвинителство. 

Можеби ќе ве интересира

За Катица Јанева наводите на државните ревизори се хајка

За Катица Јанева наводите на државните ревизори се хајка

МВР ја набљудувало Јанкулоска за да не избега

МВР ја набљудувало Јанкулоска за да не избега

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јанакиески доби условна, а Груевски затвор од година и пол, во меѓувреме има препукувања околу онлајн учењето

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јанакиески доби условна, а Груевски затвор од година и пол, во меѓувреме има препукувања околу онлајн учењето

ВЕЛЕС: Жена се породи во такси возило

ВЕЛЕС: Жена се породи во такси возило

Од Кабинетот на Еди Рама објаснија зошто фотографија од Македонија беше означена како место во Албанија

Од Кабинетот на Еди Рама објаснија зошто фотографија од Македонија беше означена како место во Албанија

НЕМА ФЛЕКСИБИЛНО РАБОТНО ВРЕМЕ: Администрацијата ќе работи од 8 до 16 часот

НЕМА ФЛЕКСИБИЛНО РАБОТНО ВРЕМЕ: Администрацијата ќе работи од 8 до 16 часот

СДСМ ЗА ОБВИНУВАЊАТА НА ВМРО-ДПМНЕ: Крајно незрело е да се напаѓа проект кој е во тест период

СДСМ ЗА ОБВИНУВАЊАТА НА ВМРО-ДПМНЕ: Крајно незрело е да се напаѓа проект кој е во тест период

Министрите потпишаа изјави за почитување на Кодексот за етичко однесување

Министрите потпишаа изјави за почитување на Кодексот за етичко однесување

Одобрен продолжениот престој во училиштата

Одобрен продолжениот престој во училиштата