26 Февруари, 2021
0.0208

Нов земјотрес во Сисак

Објавено во: Балкан 08 Јануари, 2021

Нов земјотрес денеска го потресе хрватскиот град Сисак. 

Во 15.19 часот на подрачјето на Сисак повторно е почувствуван земјотрес со јачина од 3,2 степени според Рихтер.  Епицентарот е на 19 километри југозападно од Сисак, а се почувствувал од Банија до Загреб. Хрватска со денови ја тресат земјотреси. Само денеска има повеќе потреси. Петриња, Глина и Сисак беа најпогодени места. 

Сеизмолог открива каде е можно да има нови земјотреси по силниот потрес во Хрватска. 

За еден земјотрес со јачина од 6,4 степени треба да се очекуваат најмалку три земјотреси со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала, што беше забележано и во следните земјотреси кај Петриња. Дури и овие помали земјотреси можат да бидат опасни и штетни и да остават штета на зградите што се градат само направени од цигли, изјави сеизмологот Славица Радовановиќ за РТС.

Можеби ќе ве интересира

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“