16 Мај, 2021
0.0359

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ИЗРАЕЛ: Кај нив се појави индискиот сој, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

Објавено во: Свет, Корона Вирус 20 Април, 2021

Индискиот сој на коронавирусот сe појави во Израел, а вакцината на Фајзер е делумно ефикасна. 

Во Израел има осум случаи на сојот на коронавирусот која прво беше откриен во Индија и се верува дека вакцината на Бајонтек/Фајзер барем делумно штити од неа. Ова денес го соопшти израелски здравствен функционер.

Станува збор за луѓе кои допатувале од странство и кои од тогаш минале низ прелиминарно тестирање.  Британија и Ирска исто така објавија дека ја истражуваат индиската варијанта откако ја откриле во својата земја. Израел, држава со 9,3 милиони жители, целосно вакцинираше 81 отсто од граѓаните постари од 16 години. Заразата со ковид-19 и хоспитализациите нагло пораснаа. Израел беше земја која добро се справи со вирусот. Израел ги укина ограничувањата за носење заштитни маски на отворено и целосно ги отвори училиштата, бидејќи официјалните лица сметаат дека „напредокот“ во борбата против пандемијата е очигледен. Но, сега се исправени пред нова опасност.

Британците пак избегнуваат да патуваат во Индија поради коронавирусот. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени