26 Февруари, 2021
0.0242

Нов, позаразен вид на коронавирус e присутен во Хрватска

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 05 Јануари, 2021

Нов, позаразен, вид на коронавирус e oткриен на северот на Хрватска.

Научникот Иван Ѓикиќ од Универзитетот Гете во Франкфурт за Н1 изјави дека статистиките за епидемијата на ковид-19 во Хрватска се нецелосни, дека Националниот штаб е многу загрижен, како и дека шкотскиот вид на SARS-CoV-2 што се појави и во Хрватска е мутација на вирусот која се шири побрзо од обичниот коронавирус.

Ѓикиќ, како што пренесува index.hr, објасни дека граѓаните на Хрватска во моментот се најпогодени во Европската Унија (ЕУ), бидејќи покрај пандемијата на ковид-19, во 2020 година беа погодени и со два стравични земјотреса. Притоа изрази недоумица за малиот број на тестови и објасни што, според него, не е во ред со статистиката во Хрватска.

„Кај новозаболените сè уште е нејасно зошто антигенските тестови не ги потврдуваат со ПСЦ тестови, па и тие позитивни лица влегуваат во статистиката. Уште помалку е јасно зошто лицата кои починаа во старечките домови, а беа позитивни на коронавирус, не се вброени во вкупниот број на починати од коронавирус во Хрватска“, се прашува Ѓикиќ.

До март и април, вели дека според него Хрватска ќе нема друг начин за одбрана од ковид-19, освен со заштитни маски, одржување на физичка дистанца, хигиена и други мерки.

Можеби ќе ве интересира

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“