02 Декември, 2022
0.0276

Норвешка испрати специјален брод за контрола на подморскиот гасовод до Германија

Објавено во: Економија 07 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Норвешка испрати специјализиран брод за проверка на подморскиот гасовод до Германија поради безбедносни грижи по сомнителната саботажа минатиот месец на двата гасоводи „Северен тек“. Норвешка, најголемиот снабдувач на гас во Европа, минатата недела го стави својот енергетски сектор во состојба на готовност, распоредувајќи ја својата морнарица и воздухопловни сили за патролирање на морските објекти и распоредувајќи војници во копнените капацитети за преработка на гас по експлозиите на Северен тек на 26 септември.

Подигнете го нивото на безбедност

Havila Subsea, брод за снабдување со нафта опремен со далечински управувани подводни возила, беше распореден на 5 октомври за да го испита гасоводот Europipe II што тече од гасната постројка Каарстое во Норвешка до Дорнум во Германија, покажаа податоците за следење на бродот Refinitiva.

Јостеин Алендал, извршен директор на Reach Subsea, која управува со Havila Subsea, изјави за Ројтерс дека инспекцијата била нарачана од Equinor, која врши инспекции на гасоводот во име на офшор операторот на гасниот систем Гаско.

Equinor во изјава за Ројтерс рече дека „нивоата на безбедност за инсталациите и инфраструктурата на NCS (Норвешкиот континентален гребен) се подигнати“ и дека се преземени мерки на претпазливост во однос на мрежата на гасоводот.

Europipe II е веројатно најважниот гасовод во Норвешка, рече Тор Ивар Стромен, виш предавач на Кралската норвешка поморска академија.

„Големото нарушување на протокот на гас во Германија може да предизвика политички притисоци кои би ја промениле динамиката на сегашниот ќор-сокак со Русија“, рече Стремен.

658 километри цевки

Извор од индустријата изјави за Ројтерс дека Норвешка ја проверува клучната инфраструктура за нафта и гас, вклучително и цевководи, за можни експлозиви или обиди за саботажа.

Германија, најголемата европска економија, во голема мера се потпираше на испораките на руски гас од Русија се додека снабдувањето не беше прекинато по руската инвазија на Украина.

Europipe II е долга 658 километри и има капацитет од 71 милион кубни метри гас дневно, што е околу една петтина од вкупниот извоз на гасоводот на Норвешка.

Шведската безбедносна служба во четвртокот соопшти дека истрагата за двата гасоводи на местото на инцидентот покренала сомневања за „тешка саботажа“ со детонации.

ФОТО: EPA

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Скокнал бројот на Германци кои работат со скратено работно време

Скокнал бројот на Германци кои работат со скратено работно време

ЕУ ќе зададе удар на цената на руската нафта - има договор?

ЕУ ќе зададе удар на цената на руската нафта - има договор?

Газдите во Германија не сакаат млади работници?

Газдите во Германија не сакаат млади работници?

НЛБ Банка прогласена за „Банка на годината за 2022“ од The Banker

НЛБ Банка прогласена за „Банка на годината за 2022“ од The Banker

ОБЈАВЕНИ НАЈНОВИТЕ БРОЈКИ ЗА МАКЕДОНСКИОТ БДП - раст од само два отсто, градежништвото потфрли и слабо ја билдаше економијата

ОБЈАВЕНИ НАЈНОВИТЕ БРОЈКИ ЗА МАКЕДОНСКИОТ БДП - раст од само два отсто, градежништвото потфрли и слабо ја билдаше економијата

Електродистрибуција ги извести институциите кои компаниите треба да се вратат на отворен пазар

Електродистрибуција ги извести институциите кои компаниите треба да се вратат на отворен пазар

Македонија2025 со силен придонес за економскиот развој фокусиран на младите

Македонија2025 со силен придонес за економскиот развој фокусиран на младите

РАМЕН ДАНОК: ВАНЧО УЗУНОВ - ова не е левичарски, нашите луѓе го сметаат данокот за казна, МИЛЕ БОШКОВ - бизнисот ја поздравува владината одлука

РАМЕН ДАНОК: ВАНЧО УЗУНОВ - ова не е левичарски, нашите луѓе го сметаат данокот за казна, МИЛЕ БОШКОВ - бизнисот ја поздравува владината одлука

ШВАЈЦАРИЈА ОТКРИ КОЛКУ ВРЕДИ ЗАМРЗНАТИОТ РУСКИ ИМОТ: Санкциониран само мал дел од она што Русите го поседуваат

ШВАЈЦАРИЈА ОТКРИ КОЛКУ ВРЕДИ ЗАМРЗНАТИОТ РУСКИ ИМОТ: Санкциониран само мал дел од она што Русите го поседуваат