23 Февруари, 2020
0.0331

Нина Ангеловска: Капиталните инвестиции следната година нема да бидат надувани

Објавено во: Економија 08 Ноември, 2019

Нина Ангеловска, министерката за финансии, синоќа во своето гостување во емисијата „Што не е јасно?“ на ТВ Алфа рече дека за следната година нема да се проектираат високи суми за капитални инвестиции во буџетот за 2020, откако овие јавни трошења завршија неславно во 2019 и 2018 со ребаланс поради нискиот процент на реализација, па парите мораше да се прераспределуваат за други намени.

„Проектирањето на капиталните инвестиции ќе биде ненадувано, реално за следната година“, рече Ангеловска, најавувајќи ја новата методологија за проектирање на капиталните инвестции со што истите ќе се претстават со помали суми со цел процентот на реализација да биде прикажан како повисок.

Според последните податоци објавени на страната на Министерството за финансии, заклучно со септември годинава се реализирале само 37,64 проценти од планираните инвестиции. Или, додека за капитални расходи од буџетот се издвоени 369.208.020 евра, се потрошиле 138.955.547 евра.

Бројките се разочарувачки иако се знае дека капиталните расходи или капитални инвестиции, се оние расходи на буџетските корисници наменети за трајни добра, како патишта, училишта, болници, водоводи, студентски домови, спортски објекти, апарати за здравството, опрема хардвер, софтвер …

Ангеловска во телевизиското студио наведе дека не може да се надомести штетата и да се вратат 12-те милиони евра од наплатениот прогресивен данок пред да биде замрзнат, како што бара опозицијата, затоа што по тој принцип тогаш државата треба да се враќа на штетата од други минати закони и одлуки. 

Министерката не сака да дава прогнози колкав ќе биде буџетот за 2020 пред да биде усвоен на владина седница, напоменувајќи дека мерките за субвенции за платите и за социјалните реформи се предвидени за седната година и дека тој е ликвиден и може да го издржи тоа. 
Можеби ќе ве интересира

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце