26 Септември, 2020
0.0219

Никола Наумовски: Статистички загаденоста е намалена во Скопје

Објавено во: Македонија 22 Јануари, 2020

Никола Наумовски, шефот на кабинетот на скопскиот градоначалник Петре Шилегов, во синоќешната дебата со еко-активистите на МРТ рече дека статистички оваа година загаденоста во главниот град е намалена во однос на претходно, особено кога станува збор за концентрацијата на ПМ10 честички.

- Според статистиката која се води, Скопје има многу помалку загадени денови сега, водејќи сметка за сите параметри, како што е ветерот. Она што може да го направи Скопје, без да ги сметаме државните мерки, е тоа што со својата градска инспекција дава придонес во намалувањето на загаденоста. Изгаснати се 113 стрништа и отпади кои гореле, а тоа е двојно повеќе од една година претходно. Излегувањето на инспекцијата на терен заедно со социјален работник и полицаец дава резултати, рече Наумовски.

Тој вели дека тоа се краткорочни мерки со кои кои Град Скопје може да се бори, додека долгорочните се системски и во тој правец се работи на топловодната мрежа и гасификацијата. Во меѓувреме, вели дека мора да продолжи субвенционирањето на купувањето на климатизерите кај домажинствата и замената на котлите во училиштата.


Можеби ќе ве интересира

Пахор: Словенија ја поддржува Северна Македонија за нејзин напредок и полноправно членство во ЕУ

Пахор: Словенија ја поддржува Северна Македонија за нејзин напредок и полноправно членство во ЕУ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Дрвокрадци претепале полицајци, суспендирани полициските службеници кои претепаа човек во Битола

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Дрвокрадци претепале полицајци, суспендирани полициските службеници кои претепаа човек во Битола

Неколку лица се приведени за нападот на Љупчо Палевски

Неколку лица се приведени за нападот на Љупчо Палевски

Во еден македонски град има само еден активен случај на коронавирусот

Во еден македонски град има само еден активен случај на коронавирусот

KOВИД -19: Во болнички услови се починати 9 лица

KOВИД -19: Во болнички услови се починати 9 лица

Рестриктивните мерки на готовс ако состојбата се влошува и понатаму: Први на удар ќе бидат повторно кафулињата?

Рестриктивните мерки на готовс ако состојбата се влошува и понатаму: Први на удар ќе бидат повторно кафулињата?

Реакција од конфекцијата „Анел“ од Валандово

Реакција од конфекцијата „Анел“ од Валандово

Спасовски: Голем број на дрвокрадци од ромска националност напаѓале со дрва и камења по полицајците

Спасовски: Голем број на дрвокрадци од ромска националност напаѓале со дрва и камења по полицајците

Што поседува првиот вицепремиер Груби: Има милионски објект, стан и депозити

Што поседува првиот вицепремиер Груби: Има милионски објект, стан и депозити