04 Август, 2020
0.0233

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

Објавено во: Балкан 11 Јули, 2020

Ако во земјава втриот бран почна практично веднаш после првиот, во другите балкански држави кои малку здивнаа од КОВИД-19, сега е веќе дефинитивно јасно дека вирусот се враќа на сцената. Тоа го покажува бројот на новозаразените во овие држави во изминатото деноноќие.

Во Србија во последните 24 часа евидентирани се 386 новозаразени со коронавирус, а вчера беше црн ден во таа земја и во поглед на жртвите, бидејќи починаа 18 лица.

Во последното деноноќие во Албанија регистриран е нов рекорд, односно позитивни на КОВИД-19 биле 90 лица.

Во Хрватска, пак, беа регистрирани 116 новозразени со Ковид-19, што е најголемо дневно зголемување од почетокот на епидемијата.

И во Бугарија порасна бројот на заразени, односно во последните 24 часа се регистрирани 330 нови случаи.  И во Грција имало зголемен број позитивни случаи, од кои повеќето кај туристи. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

Авион се урна врз зграда во грчко село

Авион се урна врз зграда во грчко село

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон

Тунижанка се породи на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград

Тунижанка се породи на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград

АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ И ИНТЕРПОЛ: Македонско вино се продавало во шишиња со хрватски етикети

АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ И ИНТЕРПОЛ: Македонско вино се продавало во шишиња со хрватски етикети

Дали Косово тајно се вооружува?

Дали Косово тајно се вооружува?