29 Ноември, 2020
0.0298

НИ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, НИ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПЦР ТЕСТ - еве каква одлука донесе српскиот кризен штаб

Објавено во: Балкан 22 Октомври, 2020

„Овој пат не усвоивме нови мерки, ниту ги заостривме постојните, туку само инсистираме да се почитуваат постоечките мерки и ригорозно да се спроведуваат сите контроли“, рече имунологот д-р Срѓа Јанковиќ по седницата на Кризниот штаб на Србија, додавајќи дека се работи на правната рамка.

Затоа, не е донесена одлука за задолжителен ПЦР-тест за сите патници кои доаѓаат од странство, ниту пак е донесена мерка за задолжително носење маски на отворено. Ова остана како препорака.

Тој рече дека мерките досега имаат делумна законска рамка, но дека работат на подобрување на казнувањата.

„Загрижени сме, ситуацијата се влошува, но сепак многу зависи од нас“, рече д-р Јанковиќ.

Еден член на Кризниот штаб истакна дека, засега, нема причина училиштата да преминуваат на часови преку интернет. И тој најави дека наскоро ќе се користат нови тестови.

„Воведуваме брзи антигени текстови, ја подобруваме брзата дијагностика на ковид 19“ посочи тој.

Да потсетиме, за 24 часа во Србија вчера беа регистрирани рекордни 512 новозаболени лица, поради што денеска во 9.00 часот се одржа вонредна седница на Кризниот штаб.

фото. курир.рс

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата