04 Јули, 2020
0.0392

НЕВРАБОТЕНОСТА ЗЕМА ЗАМАВ: Коронавирусот остави без работа над 40 милиони Американци

Објавено во: Економија, Корона Вирус 29 Мај, 2020

Поради коронавирусот, во САД повеќе од 40 милиони луѓе ја изгубиле работата. 

Минатата недела се поднесени уште 2,1 милиони нови барања за добивање помош поради невработеност. 

Сега вкупниот број на луѓе кои од средината на март останале без работа поради се искачи на повеќе од 40 милиони, објави „Њујорк тајмс“.

Oсма седмица по ред се намалува бројот на нови пријави за финансиска помош по рекордот од 6,9 милиони во март за една недела, но нивното ниво и понатаму далеку го надминува историскиот максимум, наведува „Њујорк тајмс“.

Сепак, се смета дека има и дел стари барања кои дури сега се проследуваат. 

Пандемијата ќе го намали и растот во еврозоната за 8 до 12 отсто. 

Западен Балкан ќе има плус 400.000 сиромашни поради коронавирусот, кој затвори дел од работните места. 

Можеби ќе ве интересира

И препакувана морска риба е македонски производ

И препакувана морска риба е македонски производ

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Нова услуга од Халкбанк: Бесконтактно плаќање со Mastercard преку новата апликација HalkPay

Нова услуга од Халкбанк: Бесконтактно плаќање со Mastercard преку новата апликација HalkPay