18 Февруари, 2020
0.0165

НЕПЛАЌАЧИ НА ДАНОК: Кој ја трупа листата на УЈП

Објавено во: Економија 13 Февруари, 2020

Фирми во стечај, но и фудбалски клубови меѓу најголемите неплаќачи на данок во УЈП.

Се трупаат долговите ама расте и бројот на црната листа на должници и правни и физички лица.

Па така, 76 правни лица има последната листа на должници на УЈП споредбено од претходната или вкупно 2071 должник, додека пак 14 физички лица има плус повеќе од минатата црна листа на УЈП.

Закотвен на врвот и на оваа листа е ТЕ-ТО. Неговиот долг изенува 1,3 милијарди денари.

Второто место упорно пак го држи поранешната компанија за производство на автобуси на Мексиканецот со македонско потекло Ангел Кастиљо „Ел дон Кастило“ со долг кој изнесува нешто над 470 милиони денари.

-Индустрија Ел азтека е трет најголем должник на УЈП.

Место меѓу должниците си фатиле  неколку претпријатија во државна сопственост.

Па така Македонската радио телевизија има долг од 15,1 милиони денари, ЈП за стопанисување со спортски објекти должи 51 милион денари за данок, додека на листата уште се наоѓа и РК Вардар кои има долг од 22,6 милиони денари и од каде ракометарите почнаа да си одат поради финансиските проблеми на клубот.

Целосната листа на ујп може да ја погледнете овде.

Можеби ќе ве интересира

Бирото за регионален развој реагира за ревизорскиот извештај

Бирото за регионален развој реагира за ревизорскиот извештај

Познато на кое место во Македонија ќе влезе интерконекторот од Грција

Познато на кое место во Македонија ќе влезе интерконекторот од Грција

Мицкоски: Ќе ги поврземе Скопје и Битола со автопат, ќе се патува само час и пол

Мицкоски: Ќе ги поврземе Скопје и Битола со автопат, ќе се патува само час и пол

Германскиот суд забрани отворање на фабрика за 12.000 работници

Германскиот суд забрани отворање на фабрика за 12.000 работници

Од која трговија на мало во Македонија се прават милиони евра?

Од која трговија на мало во Македонија се прават милиони евра?

Томислав Тунтев сработи без добивка и со поголеми расходи

Томислав Тунтев сработи без добивка и со поголеми расходи

ОД ПОЛНОЌ ПОСКАПЕА: Еве ги цените на бензините и дизелот за неделава

ОД ПОЛНОЌ ПОСКАПЕА: Еве ги цените на бензините и дизелот за неделава

„Витаминка“ опстојува на врвот: Речиси половина од производството за извоз

„Витаминка“ опстојува на врвот: Речиси половина од производството за извоз

СЕ ОГЛАСИ ОЛИМПИЈА ХРИСТОВА ЗАЕВСКА: Си заминувам од лични причини

СЕ ОГЛАСИ ОЛИМПИЈА ХРИСТОВА ЗАЕВСКА: Си заминувам од лични причини