16 Октомври, 2021
0.0206

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

Објавено во: Свет 21 Септември, 2021

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој присуствува на Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк, синоќа вечераше парче пица на улица на Менхетен бидејќи не е вакциниран. Според наводите на Ројтерс, министрите од неговиот кабинет, кои заедно со него се во Њујорк, објавија фотографија на која се гледа како јадат пица на улица.

И покрај огромниот број на смртни случаи во земјата поради компликации од ковид, што го прави Бразил со повеќе од 590.000 починати втрорангирана држава, шефот на државата, пред да замине на Генералното собрание на ОН, се пофали дека се уште не е вакциниртан против корона вирусот.

Болсонаро ги занемари и апелите на градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио, светските лидери да се вакцинираат пред да учествуваат во дебатата на Генералното собрание на ОН, бидејќи од неговиот Кабинет соопштија дека сите учесници во дебатата ќе мора да имаат доказ за вакцинација за да влезат во дебатната сала.

Инаку, бразилскиот претседател Болсонаро ќе биде првиот шеф на држава што ќе зборува денеска на генералната дебата на годишната сесија на Генералното собрание на ОН.

ФОТО: Твитер

Можеби ќе ве интересира

Сомалиец го убил британскиот пратеник-десничар

Сомалиец го убил британскиот пратеник-десничар

ЌЕ БИДАТ РАСПОРЕДЕНИ ВО КОНГО: Експерти на СЗО треба да ја спречат сексуалната експлоатација

ЌЕ БИДАТ РАСПОРЕДЕНИ ВО КОНГО: Експерти на СЗО треба да ја спречат сексуалната експлоатација

НАМАМУВАЛ И УБИВАЛ ДЕЦА: Селани му пресудија на серискиот убиец кој избегал од затвор

НАМАМУВАЛ И УБИВАЛ ДЕЦА: Селани му пресудија на серискиот убиец кој избегал од затвор

Се продаваат куќи во италијанско село близу морето за 1 евро, но мора да се реновираат

Се продаваат куќи во италијанско село близу морето за 1 евро, но мора да се реновираат

Британски пратеник почина на операција откако го избодеа во црква

Британски пратеник почина на операција откако го избодеа во црква

Заразени луѓе пријавиле нови необични симптоми на коронавирусот

Заразени луѓе пријавиле нови необични симптоми на коронавирусот

НОВ БОМБАШКИ НАПАД: Над 30 луѓе се убиени во Кандахар

НОВ БОМБАШКИ НАПАД: Над 30 луѓе се убиени во Кандахар

НАЈНОВА СТУДИЈА: Луѓето што земаат лекови против холестерол имаат помала веројатност да починат од ковид

НАЈНОВА СТУДИЈА: Луѓето што земаат лекови против холестерол имаат помала веројатност да починат од ковид

СКАНДАЛ ВО АНГЛИЈА: Дури 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирање за ковид

СКАНДАЛ ВО АНГЛИЈА: Дури 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирање за ковид