12 Август, 2020
0.0261

НЕМА ВЕЌЕ ЗЕМАЈ ПЛАТА, КЛАТИ ВРАТА - Заев ветува дека ќе ја среди администрацијата

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев најави дека ако ја добијат довербата на следните избори, ќе ја намалат администрацијата за 20 отсто. 

„Никој нема да изгуби работно мсто, туку то ќе се случува со преземање во приватниот сектор. Тој има потреба од квалификувана работна сила, а државата тоа ќе го мотивира“, рече Зав.

Рече дека со средно школо плата во јавната администрација е 17 илјади денари.

„Ќе мора да се стегне, нема да има веќе клати врата, земај плата. Тоа заври веќе. Имам 4 години мандат, и ќе стојам зад тој збор. Доволно се два мандати, затоа во последниот мандат ќе покажам храброст и мудрост“ рече Заев.

Ќе се укинат сите 7 министри без ресор, најави лидерот на СДСМ.

Можеби ќе ве интересира

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната