29 Ноември, 2020
0.0254

Нема термини за тестирање, министерот уверува дека викендов ќе се тестира со полн капацитет и без паузи

Објавено во: Македонија 23 Октомври, 2020

Се чека за термини за тестирање за присуство на корона вирусот - речиси насекаде во државата. Во некои градови граѓани кои имаат симптоми не можат да се тестираат и по неколку денови, а потоа долго ги чекаат и резултатите. Зголемениот број на заболени го отвори прашањето за издржливоста на системот и во однос на тестирањата но и за капацитетот на болниците. Денеска министерот Венко Филипче договори дел од интерните клиники да отстапуваат свои капацитети за лекување на ковид пациенти Настапува мобилизација во функција на Ковид-19 иако здравствените власти не сакале да се запостават и другите болни. 

Министерот Филипче вели дека веќе од денеска кога е празник па и утре и задутре за време на викенд ќе има многу повеќе термини за тестирање. Тој препорачал персоналот да работи без паузи.

Можеби ќе ве интересира

Кирацовски: Поради можници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Кирацовски: Поради можници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот

Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Стојанче Ангелов до Апасиев: Професоре, дај оладете малку, Мицкоски нема да ви дозволи да предводите фронт

Стојанче Ангелов до Апасиев: Професоре, дај оладете малку, Мицкоски нема да ви дозволи да предводите фронт

Министерство за здравство: Бидете одговорни за време на славите

Министерство за здравство: Бидете одговорни за време на славите

Рикер со писмо за утеха до Заев: Остануваме оптимисти дека меѓувладината конференција ќе се одржи наскоро

Рикер со писмо за утеха до Заев: Остануваме оптимисти дека меѓувладината конференција ќе се одржи наскоро