05 Јули, 2020
0.0204

НЕМА ПОВЕЌЕ БДП: Благосостојбата на граѓаните ќе ја мерат со индекс на среќа

Објавено во: Економија 22 Мај, 2020

Се воведува индекс на среќа како алтернатива на БДП. 

На ваков чекор се реши Мексико. 

Tие сметаат дека БДП не е добар показател за благосостојбата на граѓаните, објави претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор.

Овој индекс ќе се користи за мерење на економскиот раст, на нивото на нееднаквост и „среќа на населението”, а ќе го креираат луѓе од повеќе професии. 

Според прогнозите на Меѓународниот монетарен фонд мексиканската економија ќе се намали за 6,6 проценти годинава. 

Лани нивната економија доживеа стагнација. 

Повеќе од 50 милиони граѓани во земјата со 130 милиони се сиромашни.

Мексико е втора економија во Латинска Америка. 

Таа од 1994 година е првата членка од Латинска Америка во Организацијата за економска соработка и развој(ОЕСР). 

Земјата, полека, но сигурно го покачува приходот. Мексико се смета за една од новите индустријализирани држави. 

Можеби ќе ве интересира

Проверете дали сте добиле 100.000 денари: Извлечени добитниците на МојДДВ

Проверете дали сте добиле 100.000 денари: Извлечени добитниците на МојДДВ

И препакувана морска риба е македонски производ

И препакувана морска риба е македонски производ

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Ова се топ три градови со најмногу милијардери