24 Септември, 2020
0.3448

НЕМА КАРАНТИН: Бугарите од 1 јуни слободно ќе патуваат во Србија и Грција

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 19 Мај, 2020

Ние се договоривме со Грција дека од 1 јуни слободно ќе пуштаме деловни, семејни, дипломатски, хуманитарни и транспортни врски без карантин. Истото беше договорено со Србија во билатералните декларации на 1 јуни, изјави премиерот на Бугарија, Бојко Борисов по средбата што ја иницираше со српскиот претседател Александар Вучиќ, грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и романскиот премиер Лудовик Орбан. 

На видео-конференцијата присуствуваа и министрите за надворешни работи и за внатрешни работи, здравство, транспорт и туризам на четирите држави, пренесе БНТ.

Со Романија, како што романската влада си поднесува оставка, се надеваме дека тие ќе донесат одлука што е во согласност со одлуките што ги донесовме со трите држави, за да можеме да го отстраниме 14 дневниот карантин, што загрозува многу работи во моментот, рече Борисов.

Можеби ќе ве интересира

Босна доби нов град

Босна доби нов град

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос