29 Ноември, 2020
0.0287

Нема имунитет и по болеста: Тројца Срби повторно заразени

Објавено во: Балкан 23 Октомври, 2020

Директорката на Клиничко-болничкиот центар „Бежанијска коса“ во Белград Марија Здравковиќ изјавила дека во таа установа повторно се појавиле тројца пациенти кои претходно биле излекувани од „ковид-19“.

Д-р Здравковиќ вели дека е карактеристично што никој од нив не останал на болничко лекување, ниту пак имале пневмонија, но тоа се главно нови напади на болеста.

„Постигнат е одреден имунитет, но тој предупредува дека секој што прележал коронавирус не треба да мисли дека има траен имунитет. Иако има антитела, имунитетот не е целосен - рече Здравковиќ.

Директорката на КБЦ „Бежанијска коса“ апелираше сите да носат маски и секој што има имунитет на вирусот корона да знае дека не е 100 отсто заштитен.


Можеби ќе ве интересира

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата