11 Април, 2021
0.0277

Некои граѓани веќе наседнале: Измамник бара пари за да враќа стари пензии

Објавено во: Економија 15 Јануари, 2020

Десетици граѓани веќе се измамени од измамник кој лажно претставувајќи се дека е од ПИОМ им земале по околу 2.000 денари за наводно да им врати пари кои не им биле испплатени како пензии на нивни блиски кои веќе се починати. Граѓани објавија на социјалните мрежи а пријавиле и во полиција. Според сведочењата на една скопјанка, измамникот прво и се јавил на телефон и рекол дека починатиот татко не земал уште 397.000 денари од пензии од ПИОМ. Побарал фотокопија од извод на родени и трансакциска сметка плус 1.870 денари да се испратат по автобус во Гевгелија заедно со 100 денари на возачот на автобусот

Имено јавувачот се претставил со цело име и презиме и рекол дека е теренски вработен во ПИОМ. рекол дека ако не се пратат парите веднаш ќе треба да се чека уште еднаш година. Сепак скопјанката која го објави случајот не наседнала. И било чудно да и се јавува некој од Гевгелија и да бара пари веднаш и тоа по автобус.

Сепак имало и други лица кои го добиле истиот повик и тоа од истото лице. За ова биле известени и во ПИОМ и во полиција. дел од граѓаните пратиле пари затоа што им било ветувано дека ќе им се средат документите.

Кој ги има броевите на граѓаните и како им ги зане имињата? Кој е измамникот ќе треба да реагира полицијата. Според информации на оштетените тој е поранешен вработен во ПИОМ но работел само како обезбедување, но овие тврдења не се потврдени. Според други тој сега вози за компанијата превозник по која бара да се пратат парите. 

Сведочењата докажуваат дека оваа појава е доста раширена. Одговори од ПИОМ за тоа кои се нивните сознанија, Фактор ќе објави веднаш штом ќе ги добие во текот на денот.

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

МГ Фешн: На Холидеј Ин се проектира урбан и зелен комплекс и објекти со тројно намалена катност

МГ Фешн: На Холидеј Ин се проектира урбан и зелен комплекс и објекти со тројно намалена катност

КАНАДСКА МАГНА ЌЕ ГРАДИ НОВА ФАБРИКА ВО ТИРЗ СТРУГА - Деспотовски вели: Договорот е потпишан

КАНАДСКА МАГНА ЌЕ ГРАДИ НОВА ФАБРИКА ВО ТИРЗ СТРУГА - Деспотовски вели: Договорот е потпишан

НЕМА ВЕЌЕ МОНОПОЛ НА ПОШТЕНСКИОТ ПАЗАР - има интерес за нови лиценци

НЕМА ВЕЌЕ МОНОПОЛ НА ПОШТЕНСКИОТ ПАЗАР - има интерес за нови лиценци

Зоран Здравев поднесе оставка од функцијата член на Одборот на директори на „Европа“

Зоран Здравев поднесе оставка од функцијата член на Одборот на директори на „Европа“

ВИКТОР МИЗО: Поради падот на автомобилската индустрија во Европа, и во странските компании што работат тука ќе забават плановите за вработување

ВИКТОР МИЗО: Поради падот на автомобилската индустрија во Европа, и во странските компании што работат тука ќе забават плановите за вработување

ИДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ЗНАЕ - кој ќе биде моделот на обештетување на угостителите, теретаните и спортските центри

ИДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ЗНАЕ - кој ќе биде моделот на обештетување на угостителите, теретаните и спортските центри

Бектеши ги кажа своите очекувања за тоа дали угостителските објекти ќе бидат затворени уште две недели

Бектеши ги кажа своите очекувања за тоа дали угостителските објекти ќе бидат затворени уште две недели

Јапонски Nidek доаѓа во Нови Сад, вложувања од 1.5 милијарди евра, најмногу во Србија

Јапонски Nidek доаѓа во Нови Сад, вложувања од 1.5 милијарди евра, најмногу во Србија

Водечката петорка бизнисмени во раководството на Комората

Водечката петорка бизнисмени во раководството на Комората