24 Октомври, 2020
0.0284

Нека го чествува кој сака, вели Пендаровски за Гоце Делчев

Објавено во: Македонија 23 Септември, 2020

Шефот на државата, Стево Пендаровски вели дека Гоце Делчев е македонски револуционер, но тој е историска фигура која ги надминува регионаните граници.

Нему не му пречи доколку некој друг го слави ликот и делото на Делчев. 

„Нека го чествува кој сака, нам Македонците тоа може да ни прави уште поголемо задоволство„“,изјави претседателот Пендаровски во однос на актуелната дебата за историските прања на релацијата Скопје- Софија

Премиерот Зоран Заев, изјави дека до 10 ноември ќе има средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов. 

Ова следи по меморандумот на Бугарија упатен до земјите-членки на ЕУ за време додека се крои преговарачката рамка за отпочнување на преговорите со Македонија.

Многу контроверзни изјави имаше периодов од соседна Бугарија за ликот и делото на Гоце Делчев. 

Можеби ќе ве интересира

Филипче: Викендов работиме на брзите тестови

Филипче: Викендов работиме на брзите тестови

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Последни сончеви денови, но природата пука од живот во Лешок

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Последни сончеви денови, но природата пука од живот во Лешок

Полицијата конечно уапси потпалувач на возила

Полицијата конечно уапси потпалувач на возила

Каракачанов продолжува: Војниците да бидат пречекани со цвеќе, леб, сол и духовна музика

Каракачанов продолжува: Војниците да бидат пречекани со цвеќе, леб, сол и духовна музика

Почина Амди Бајрам поради проблеми со срцето

Почина Амди Бајрам поради проблеми со срцето

Постапка и пријава против дежурниот полицаец, откако мажот со секира ја уби сопругата во Гостивар

Постапка и пријава против дежурниот полицаец, откако мажот со секира ја уби сопругата во Гостивар

ВМРО-НП по посетата на лидерот Георгиевски во Бугарија: Да се интензивира темпото за да не дојде до вето

ВМРО-НП по посетата на лидерот Георгиевски во Бугарија: Да се интензивира темпото за да не дојде до вето

Вечерва поместете го времето на часовникот, започнува зимското сметање

Вечерва поместете го времето на часовникот, започнува зимското сметање

Полицијата казни 218 возачи во скопската населба Драчево

Полицијата казни 218 возачи во скопската населба Драчево