12 Август, 2020
0.0197

НЕ СУМ ИМАЛ ТАЈНИ ДОГОВОРИ СО МИЈАЛКОВ, ТОЈ НАЈДОЛГО БЕШЕ ВО ПРИТВОР - Заев за снимките

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2020

Не сум имал никакви тајни договори со Сашо Мијалков, изјави вечерва во Само интервју на Канал 5 лидерот на СДСМ за дел од бомбите кои во предизборниот период излегоа во јавноста.

Доказ за тоа, според него, е тоа што за Мијалков има предмети, а тој и досега најдолго лежел во притвор.

„Доказ дека не сум се договарал со никој е тоа што Сашо Мијалков, еве сега, има 4 до 5 предмети, за еден е осуден, веднаш беше постапено по сите тие предмети со промена на власта, од Специјалното јавно обвинителство, но и судот донесе одлука. Тој веројатно беше еден од осомничените и обвинетите кој што и најмногу одлежа во притвор во целиот овој период. Сето тоа е доказ. Овие години покажаа кои сме и какви сме и кон граѓаните, и кон Шарените и слично“, рече лидерот на СДСМ. 

Заев верува, дека, како што рече, ако победи ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ќе се врати во земјава и ќе воспостави контрола врз судството.

„Јас сум упатен и информиран човек, и според сите мои сознанија, ако победи ВМРО-ДПМНЕ, Груевски се враќа“, рече Заев. 

Можеби ќе ве интересира

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната