07 Јули, 2020
0.0486

НЕ ГИ ПОГОДИ КРИЗАТА: Руските олигарси трупаат пари

Објавено во: Економија, Корона Вирус 28 Мај, 2020

Руските богаташи го зголемуваат своето богатство. 

Богатството на руските олигарси расте и покрај корона кризата која го тресе светот. 

Бројот на милијардери во државата во последните два месеци скокна од 99 на 101 лице. Нивното заедничко богатство се зголеми од 392 милијарди на 454 милијарди долари, објави „Форбс“.

Богатството на петте најбогати Руси од почетокот на пандемијата скокнало за 22,6 милијарди долари и сега вреди 109,5 милијарди долари.

Двајца Руси во време на кризата со Ковид - 19 влегле во кругот на милијардерите, претседателот на советот на директори на концернот „Росиум“, Роман Авдејев и шефот на групата за рибна индустрија „Норебо“, Виталиј Орлов.

Лани Русија имала 98 милијардери со средства во износ од 421 милијарда долари.

Во 2019 година, Германија беше прва во Европа, и трета во светот по бројот на милијардери. 

Можеби ќе ве интересира

БЕРБА ПОД МАСКИ: Овоштарите се плашат дека нема да можат да најдат сезонци

БЕРБА ПОД МАСКИ: Овоштарите се плашат дека нема да можат да најдат сезонци

Macedonia Timeless укинато уште пред три години, за ребрендирањето ќе се чека нов владин мандат

Macedonia Timeless укинато уште пред три години, за ребрендирањето ќе се чека нов владин мандат

Забавени се нарачките за германските фабрики

Забавени се нарачките за германските фабрики

СЕВЕРНА И ЈУЖНА АМЕРИКА ЌЕ БИДАТ НАЈПОГОДЕНИ: Пандемијата ќе „скрати“ 400 милиони работни места

СЕВЕРНА И ЈУЖНА АМЕРИКА ЌЕ БИДАТ НАЈПОГОДЕНИ: Пандемијата ќе „скрати“ 400 милиони работни места

Скокнаа цените на угостителските услуги, но има еден исклучок

Скокнаа цените на угостителските услуги, но има еден исклучок

ЗАКАНА ЗА ЕКОНОМИЈАТА: Германија ќе достигне невработеност од 10 отсто?

ЗАКАНА ЗА ЕКОНОМИЈАТА: Германија ќе достигне невработеност од 10 отсто?

Чудно толкување на Град Скопје: Нема илјада евра субвенција за инвертер ако си се греел претходно на струја

Чудно толкување на Град Скопје: Нема илјада евра субвенција за инвертер ако си се греел претходно на струја

Сугарески: Тоа што го мислам за Охрид, го мислам и за Струга

Сугарески: Тоа што го мислам за Охрид, го мислам и за Струга

Дел од граѓаните уште немаат одговори на приговорите, од Финансии уверуваат - сите што заслужуваат, картичката ќе ја добијат до 18 јули

Дел од граѓаните уште немаат одговори на приговорите, од Финансии уверуваат - сите што заслужуваат, картичката ќе ја добијат до 18 јули