03 Август, 2021
0.0190

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

Објавено во: Свет 14 Јуни, 2021

Главоболка, болки во грлото и интензивно течење на носот сега се најчесто пријавени симптоми поврзани со инфекцијата на Ковид, објавија британски истражувачи, објави ББЦ.

Проф. Тим Спектор, еден од главните истражувачи на „Зое студија за симптомите на Ковид“, вели дека таканаречената Делта варијанта на ковид кај помладите луѓе се манифестира и се чувствува „повеќе како лоша настинка“. 

Сепак иако можеби не се чувствуваат многу лошо, тие можат да го пренесат вирусот и да ги загрозат другите.

Остануваат тврдењата дека секој што мисли дека може да има Ковид, треба да направи тест ако има кашлица, треска, губење на мирис или вкус односно симтомите кои се сметаа како карактеристични за заразата и досега. Сепак проф. Спектор вели дека по новите сознанија, овие симптоми сега се поретки.

Истражувањето се базира на внесување податоци во псоебна апликација.

„Од почетокот на мај, ги разгледуваме клучните симптоми кај корисниците на апликациите - и тие не се исти како што беа“, вели тој.

Измената се чини дека е поврзана со зголемувањето на варијантата Делта, прво идентификувана во Индија, а сега ја имаат 90 отсто од случаите на Ковид во Велика Британија.

Треската останува доста честа, но губењето на мирис повеќе не се појавува во првите 10 симптом. Луѓето може да помислат дека добиле некаков сезонски студ и сепак излегуваат на забави со што ја шират заразата. Ова е голем проблем, вели проф Спектор.

Можеби ќе ве интересира

ЧЕТВОРИЦА ПОЛИЦАЈЦИ СЕ САМОУБИЈА - сите го чуваа Капитол хил од нападите на поддржувачите на Трамп

ЧЕТВОРИЦА ПОЛИЦАЈЦИ СЕ САМОУБИЈА - сите го чуваа Капитол хил од нападите на поддржувачите на Трамп

ДАЛЕКУ Е КРАЈОТ НА ПАНДЕМИЈАТА ТВРДИ СЗО: Во Европа вкупниот број на заразени од почетокот досега е 60 милиони, 1,2 милиони луѓе починаа

ДАЛЕКУ Е КРАЈОТ НА ПАНДЕМИЈАТА ТВРДИ СЗО: Во Европа вкупниот број на заразени од почетокот досега е 60 милиони, 1,2 милиони луѓе починаа

ФАУЧИ ПРЕДУПРЕДУВА: Заради невакцинираните вирусот и натаму се шири, пренесувањето на Ковид на друг е загрозување на индивидуалните права

ФАУЧИ ПРЕДУПРЕДУВА: Заради невакцинираните вирусот и натаму се шири, пренесувањето на Ковид на друг е загрозување на индивидуалните права

САХАРСКО ЖЕЖОК ВЕТАР ОВАА НЕДЕЛА: Екстремениот топлотен феномен, со температури од 50 ќе направи вистинска катастрофа во Европа и на Балканот

САХАРСКО ЖЕЖОК ВЕТАР ОВАА НЕДЕЛА: Екстремениот топлотен феномен, со температури од 50 ќе направи вистинска катастрофа во Европа и на Балканот

ДАЛИ СТЕ ВАКЦИНИРАНИ, ТЕСТИРАНИ ИЛИ ОЗДРАВЕНИ: Полицијата од денеска контролира при влез во Германија, казна и до 25.000 евра

ДАЛИ СТЕ ВАКЦИНИРАНИ, ТЕСТИРАНИ ИЛИ ОЗДРАВЕНИ: Полицијата од денеска контролира при влез во Германија, казна и до 25.000 евра

ЖЕСТОКО ВО БЕРЛИН: Во масовните протести против анти-ковид мерките има една жртва, повеќе од 600 се уапсени

ЖЕСТОКО ВО БЕРЛИН: Во масовните протести против анти-ковид мерките има една жртва, повеќе од 600 се уапсени

МЕГАН МАРКЛ ШОКИРА СО ВИСОКИТЕ АМБИЦИИ: Ќе се кандидира за претседателка на САД?

МЕГАН МАРКЛ ШОКИРА СО ВИСОКИТЕ АМБИЦИИ: Ќе се кандидира за претседателка на САД?

ПОДГОТОВКИ ЗА ПОЧЕТОК НА УЧИЛИШНАТА ГОДИНА: Израел воведува брзи тестови за учениците

ПОДГОТОВКИ ЗА ПОЧЕТОК НА УЧИЛИШНАТА ГОДИНА: Израел воведува брзи тестови за учениците

ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ТРЕТА ДОЗА ОД 6 СЕПТЕМВРИ: Се прават списоци на приоритетните групи

ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ТРЕТА ДОЗА ОД 6 СЕПТЕМВРИ: Се прават списоци на приоритетните групи