26 Мај, 2018
0.3621
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

Објавено во: Балкан 19 Јануари, 2018

Во Турција живеат 4,3 милиони бегалци, пишува весникот „Хуриет“.

Овој податок е наведен во извештај на Комисијата за човекови права во турскиот Парламент. 

Според документот, само 600.000 од нив имаат дозвола за престој. Од останатите бегалци 3,4 милиони доаѓаат од Сирија, а 300.000 се од Ирак, Авганистан, Иран, Сомалија и други држави.

„Хуриет“ пишува дека тоа е најголем број бегалци во една земја во светот и го надминува населението на третиот по големина турски округ Измир, веднаш по Истанбул и Анкара, со 4,223 милиони жители според статистичките податоци од 2016 година.

Членот на парламентарната Комисија за човекови права, Атај Услу изјави за весникот дека треба да се разработи политика за интегрирање на тие луѓе.

Во март пред две години ЕУ и Турција постигнаа договор, според кој сите илегални мигранти, кои пристигнале во Грција од Турција, треба да се вратат назад. Тогаш Брисел  вети за Турција помош од шест милијарди евра, визна либерализација до летото 2016 година и отворање на ново поглавје во преговорите за членство на Турција во Унијата.  Оттогаш односите меѓу Анкара и Брисел се влошија. На 13 јануари турскиот министер за европски прашања, Омер Челик изјави дека Турција не треба да се користи како бегалски камп. 

Можеби ќе ве интересира

Партиска комисија за истражувањата на последиците врз здравјето од НАТО-бомбардирањата

Партиска комисија за истражувањата на последиците врз здравјето од НАТО-бомбардирањата

Димитров одбил Северна, Коцијас не сака Нова

Димитров одбил Северна, Коцијас не сака Нова

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЗАГРЕБ: Маж пукаше во градинка

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЗАГРЕБ: Маж пукаше во градинка

За Нова Демократија Илинденска Македонија не може да биде победа за Грците

За Нова Демократија Илинденска Македонија не може да биде победа за Грците

Ципрас со поддршка за Бутарис, а тој бара да се најдат виновниците за нападот

Ципрас со поддршка за Бутарис, а тој бара да се најдат виновниците за нападот

Седум земјотреси ја погодија Грција

Седум земјотреси ја погодија Грција

Ципрас: Во преговорите треба да земеме нешто што веќе 70 години е дадено

Ципрас: Во преговорите треба да земеме нешто што веќе 70 години е дадено

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

ГРЦИЈА НА МЕТА: Предупредуваат за покачување на цените на горивата за 2,5 евра

ГРЦИЈА НА МЕТА: Предупредуваат за покачување на цените на горивата за 2,5 евра