07 Март, 2021
0.0225

НАВАЛИЦА ЗА ВАКЦИНИ: Во редицата чекаат и старо и младо - не е важно која е, важно е да ја примиме

Објавено во: Балкан 24 Јануари, 2021

На влезот на Саемот во Белград се протегаше долга редица. И стари и млади. Дојдоа да се вакцинираат. Некој се пријавил, некој не го ни знаел тоа затоа што на времето не учеле на компјутер. Но, сите ја примија вакцината. Сепак, тие треба да чекаат половина час затоа што не беа поканети за овој ден. А оние закажаните - поминуваат многу побрзо. Но, не грижете се, сите се среќни.

Ова го пишува српски Курир во својата репортажа за вакцинирањето кое тече во таа соседна држава.

Доброволци има насекаде. Момчињата ги делат документите - согласностите за вакцинација, а девојчињата - топол чај со лимон. На крајот од редот, пристигнува Властимир Марјановиќ, тој се пријавил за вакцината и сè уште ја нема добиено поканата.

„Не би чекал повеќе. Еве ме, нека ми дадат било каква вакцина, се додека е вакцина“, вели тој.

Во редицата е и семејството Крсмановиќ. Мајката (48) ја примила вакцината ден претходно. Ќерката Андреа (19) и таткото пристигнаа вчера.

„Да, имам само 19 години, но најдобро е сите во куќата да се вакцинираат“, вели Андреа.

Пред нив е Драгослав Мартиќ (78).

„Не се пријавив. Немам компјутер, не знам како да работам на него. Јас сум дијабетичар и сакам веднаш да ми дадат кинеска вакцина“, вели неговата приказна.

Живојин Перовановиќ (84) ја напушта салата на белградскиот саем насмеан. Доби кинеска вакцина, бидејќи таа вчера беше единствената, пишува Курир.рс:

„Нема нешто што немам - шеќер, крвен притисок, астма. И едвај чекав да ја примам. Син ми ми донесе, рековме дека ја сакаме вакцината и ја добивме. Не ми недостасува ништо. Одам дома“, рече тој. 

Во салата се влегува преку шатор. Таму ја мерите температурата, ја пополнувате согласноста на табелите и влегувате внатре. Секој одмара 15-20 минути по вакцинирањето, за евентуално да нема, несакани ефекти. Има брза помош, каде велат дека немале несакани ефекти. 

Извор и фото: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ПО ТЕШКО БОЛЕДУВАЊЕ - на 64 години почина Борис Комнениќ, ненаметливиот Саша Попадиќ од Подобар живот

ПО ТЕШКО БОЛЕДУВАЊЕ - на 64 години почина Борис Комнениќ, ненаметливиот Саша Попадиќ од Подобар живот

СРБИЈА НАРАЧАЛА ДВА СКАПИ ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНАТА - една пилула чини над илјада евра, но го собира и го отстранува вирусот од телото

СРБИЈА НАРАЧАЛА ДВА СКАПИ ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНАТА - една пилула чини над илјада евра, но го собира и го отстранува вирусот од телото

ЗАСТРАШУВАЧКО И ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО - Вучиќ прикажа ужасни снимки со обезглавени тела од злосторствата на Веља Невоља

ЗАСТРАШУВАЧКО И ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО - Вучиќ прикажа ужасни снимки со обезглавени тела од злосторствата на Веља Невоља

АЛБАНЕЦ ОД КОСОВСКА МИТРОВИЦА ПРЕМИНАЛ ВО ПРАВОСЛАВИЕ - како Сулејман стана Душан

АЛБАНЕЦ ОД КОСОВСКА МИТРОВИЦА ПРЕМИНАЛ ВО ПРАВОСЛАВИЕ - како Сулејман стана Душан

Тиодоровиќ: Во вторник ќе бараме поостри мерки, младите не се тестираат и ја „сејат“ короната

Тиодоровиќ: Во вторник ќе бараме поостри мерки, младите не се тестираат и ја „сејат“ короната

Полицијата ја бара со денови, Ана се појави со момче на YouTube

Полицијата ја бара со денови, Ана се појави со момче на YouTube

Вучиќ откри како и кога сфатил дека ЕУ не е сериозна со вакцините, па веднаш „се растрчал“ на сите страни

Вучиќ откри како и кога сфатил дека ЕУ не е сериозна со вакцините, па веднаш „се растрчал“ на сите страни

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини