11 Мај, 2021
0.0313

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Објавено во: Свет, Корона Вирус 10 Јули, 2020

Детално ќе се истражува како се појави и прошири коронавирусот. 

Tим на Светската здравствена организација (СЗО) ќе го истражува потеклото на коронавирусот во Кина. 

Двајца стручњаци од СЗО ќе претстојуваат во Пекинг за да постават основа за поголемо истражување за потеклото на вирусот. 

Треба да се утврди како вирусот се пренесува од животни на луѓе. 

Научниците веруваат дека вирусот можеби се создал во лилјаци и потоа е пренесен преку друг цицач, пред да биде пренесен на луѓе на пазарот за свежа храна во кинескиот град Вухан лани. 

САД ја критикуваше СЗО дека погрешно постапила на почетокот на избивањето на епидемијата и оти е пристрасна кон Кина. 

Повеќе од 120 држави побараа истрага за потеклото на вирусот, а Кина инсистираше истрагата да се води откако пандемијата ќе биде под контрола.

САД ја обвини Кина дека го крие бројот на жртви и дека реално тој е поголем. 

Во светот има 12.4 милиони заразени од вирусот. 

Во САД, Бразил и Индија има најмногу заразени. 

Можеби ќе ве интересира

Куќи во Италија за едно евро: Сите се прашуваат - во што е тајната?

Куќи во Италија за едно евро: Сите се прашуваат - во што е тајната?

НАСИЛСТВОТО НЕ ЗАПИРА: Експлозиите продолжија утрово во Ерусалим

НАСИЛСТВОТО НЕ ЗАПИРА: Експлозиите продолжија утрово во Ерусалим

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

СЗО објави каде стивнува пандемијата

СЗО објави каде стивнува пандемијата

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни