20 Ноември, 2019
0.0184

Наставниците го прифатија барањето на Владата, поголеми плати ќе имаат од јануари

Објавено во: Економија 08 Ноември, 2019

И официјално генерален штрајк меѓу просветарите нема да има. На денешната средба падна договор со кој наставниците ќе имаат покачување на платите како што бараа од први јануари.

СОНК денеска го прифати барањето за скок на примањата но процентот останува тој што им го понуди владата од 10 проценти.

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков тврдеше дека исплатата на поголемата плата може да започне од почетокот на следната година, односно да не се чека до април а наставниците ја прифатија понудата на министерството да се зголемат платите за дополнителни 10 отсто на оние 5 отсто кои веќе се во сила од септември.

Министерот Арбр Адеми истакна дека е горд на договорот и покачените плати на наставниците.

Можеби ќе ве интересира

Сашо Димитријоски „преживеа“ како директор на АЕК

Сашо Димитријоски „преживеа“ како директор на АЕК

НАТО, НИЕ И 5Г ТЕХНОЛОГИЈАТА - како Македонија ќе се справи со предизвикот

НАТО, НИЕ И 5Г ТЕХНОЛОГИЈАТА - како Македонија ќе се справи со предизвикот

Гошев: Oвој буџет нема приоритети

Гошев: Oвој буџет нема приоритети

Власта очекува невработеноста идната година да падне на 16 отсто

Власта очекува невработеноста идната година да падне на 16 отсто

Колку пари ќе се потрошат за реконструкција на патишта во 80 општини?

Колку пари ќе се потрошат за реконструкција на патишта во 80 општини?

НОВИНА ВО ЗAКОНОТ: Се укинува сметко-потврдата како задолжителен документ

НОВИНА ВО ЗAКОНОТ: Се укинува сметко-потврдата како задолжителен документ

ПЛАТИТЕ ПОРАСНАЛЕ: Најмногу заработуваат програмерите

ПЛАТИТЕ ПОРАСНАЛЕ: Најмногу заработуваат програмерите

Бизнисмените и Владата ќе креираат амбиент за поддршка на иновативни концепти, решенија и технологии

Бизнисмените и Владата ќе креираат амбиент за поддршка на иновативни концепти, решенија и технологии

Во земјава 12 отсто граѓани немаат ниту за храна

Во земјава 12 отсто граѓани немаат ниту за храна